rower

Niezależnie od tego, czy pierwszy zakup roweru ma dotyczyć sprzętu dla nas, czy dla naszych bliskich, musimy pamiętać o kilku najważniejszych aspektach. Nie mając doświadczenia w doborze urządzenia, powinniśmy wziąć pod uwagę pomoc profesjonalisty, co zapewni nam bezpieczeństwo i pełen komfort.

Każdy sklep rowerowy posiada wykwalifikowaną obsługę, która nie tylko odpowie na nurtujące nas pytania, ale także odpowiednio dobierze rower z uwagą na ważne czynniki. O co pytać sprzedawcę, gdy chcemy kupić pierwszy rower?

Dlaczego sklep rowerowy to dobre miejsce na zakup roweru?

Wiele osób zastanawia się, czy kupić pierwszy rower przez internet, czy w stacjonarnym sklepie rowerowym. Warto wiedzieć, że przyjeżdżając do punktu, posiadamy o wiele szersze możliwości niż wybierając rower online. Nie tylko możemy skorzystać z pomocy obsługi, ale również wsiąść na pojazd, zobaczyć, jaką jakość posiada, dobrać dodatkowe elementy, które mogą zwiększyć komfort jazdy. Pracownik sklepu pomoże nam w dopasowaniu roweru zarówno pod nasze potrzeby, jak i do płci, wzrostu oraz wagi.

Rower — w jakim celu?

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o wyborze roweru, jest oczywiście jego przeznaczenie. Rowery w zależności od typu, różnią się od siebie wieloma elementami, takimi jak: szerokość opony, rozmiar kół, kształt i wysokość kierownicy, twardość siodełka, amortyzacja, przerzutki itp. 

Rower miejski

Jeśli szukamy roweru do codziennej jazdy po mieście, np. w celu dojazdów do pracy czy na zakupy, doskonale sprawdzi się w tym przypadku rower miejski. Najczęściej posiada on dosyć duże koła (o wymiarach od 26 do 28 cali) oraz cienkie opony (do 2 cali). Dodatkowo na rowerze miejskim kierownica jest stosunkowo szeroka, co ma na celu zapewnienie prostej postawy podczas jazdy. 

Rowery trekkingowe

Gdy mamy zamiar przemierzać wiele kilometrów na dwóch kółkach i jesteśmy nastawieni bardziej na uprawianie sportu niż dojazd do konkretnego miejsca, wybierzmy rower trekkingowy. Taki typ roweru doskonale sprawdzi się zarówno do jazdy po asfalcie, jak i w terenie np. w lesie po prostych ścieżkach. Jest to swoista alternatywa dla osób, które nie chcą ograniczać się tylko do poruszania się po mieście. Taki typ roweru również umożliwia nam jazdę w wyprostowanej pozycji, jednak jego kierownica przyjmuje już nieco sportową formę. Opony posiadają standardową szerokość (do 2 cali), ale przednie koło jest wyposażone w amortyzację. Dzięki temu możemy poruszać się na nim również po bardziej wymagających drogach. Kupując rower trekkingowy, otrzymujemy również przerzutki, a także w wielu przypadkach bagażnik, do którego możemy zamocować błotniki.

Rower crossowy 

To kolejna propozycja sprzętu, który nadaje się zarówno do jazdy po mieście, jak i w terenie. Jest on jednak bardziej dostosowany do poruszania się po wymagających ścieżkach niż wyżej wspomniany. Dlatego świetnie sprawdzi się u zwolenników intensywniejszej aktywności po nierównych drogach. Rower crossowy nie zawiera błotników i bagażnika, jednak jest wyposażony w kompleksową amortyzację. 

Zakup roweru — o co pytać?

Gdy wiemy już, jakiego roweru szukamy, warto zapytać sprzedawcę o takie kwestie jak:

— Wybór urządzenia do płci, wieku, wzrostu i wagi;

— Dodatkowe wyposażenie roweru i jego funkcje;

— Akcesoria, które mogą przydać się w czasie jazdy;

— Gwarancję na zakup sprzętu;

— Serwis rowerowy;

— Pierwszy przegląd;

— Możliwość testowej przejażdżki.

28 thoughts on “Pierwszy zakup roweru – o co zapytać sprzedawcę?”
  1. Czy ktoś wie dlaczego w dalszym ciągu w Decathlonie nie ma wszystkich rowerów?
    Czekam już od lutego na MTB ST 540 S w rozmiarze M (ale nie ma żadnego rozmiaru) i nic..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *