Jak jeździć rowerem w parach?

Jazda rowerem w parach zdaniem wielu osób wiąże się z większym komfortem oraz pozwala wspólnie odkrywać nowe miejsca. Jako kompana podróży można wybrać nie tylko swoją drugą połówkę, ale również przyjaciela lub członka rodziny.

Poszukiwany doświadczony rowerzysta

W przypadku podróżowania w parach osoba z większym doświadczeniem powinna jechać z przodu. Dzięki temu będzie mogła prowadzić i nadawać tempo wycieczce. Wiąże się z tym konieczność ustalenia prostego systemu sygnalizacji, które pozwolą się nawzajem informować o ewentualnych przeszkodach na drodze lub innych rzeczach.

Równoległa jazda rowerem

W wielu miejscach dozwolona jest jazda równoległa, jednak jeżeli chce się podróżować w ten sposób, należy upewnić się, że będzie to bezpieczne. Zazwyczaj wygodniej jest jechać jeden za drugim, tylko trzeba wówczas utrzymywać odpowiednią odległość pomiędzy rowerami, aby nie doszło do stłuczki w przypadku nagłego hamowania.

Jaką trasę wybrać do jazdy w parach?

Jeżeli pomiędzy rowerzystami występuje duża różnica w kondycji i doświadczeniu, na początek lepiej jest skupić się na bezpiecznych i prostych trasach. Zamiast więc od razu wybierać ruchliwe ulice, warto poszukać spokojnej trasy lub ścieżki rowerowej.

Dobrze jest ją wspólnie omówić przed wyruszeniem w podróż, aby później nie doszło do niepotrzebnych nieporozumień.

Optymalne tempo jazdy

Na koniec warto przypomnieć o podstawowej zasadzie, zgodnie z którą podczas jazdy w parach lub większym gronie tempo powinno być dostosowane do najsłabszego uczestnika. W końcu taka przejażdżka ma być przede wszystkim przyjemna dla wszystkich rowerzystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *