Bezpieczna jazda rowerem z dzieckiem

Jazda na rowerze wcale nie musi wiązać się z pokonywaniem ogromnych dystansów lub jeżdżeniem po wymagających trasach górskich, aby dawała wiele satysfakcji. Warto o tym pamiętać i do takiego aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu zachęcać również dzieci.

Jazda z dzieckiem wymaga jednak przestrzegania kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich znajdziesz w naszym poradniku.

Odpowiedni sprzęt do jazdy z dzieckiem

Na początek należy kupić lub wypożyczyć odpowiedni sprzęt, który pozwoli bezpiecznie podróżować z maluchem. Najczęściej spotykane rozwiązania to foteliki rowerowe oraz przyczepki.

  • Fotelik rowerowy dla dziecka – ważny jest nie tylko zakup solidnego fotelika wyposażonego w pasy bezpieczeństwa, ale również odpowiedni montaż. Zanim maluch będzie mógł bezpiecznie podróżować w taki sposób, musi samodzielnie siedzieć, co zazwyczaj ma miejsce przed ukończeniem pierwszego roku życia.
  • Przyczepka rowerowa dla malucha – istotną zaletą przyczepki jest to, że zapewnia dziecku świetną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Przed wyruszeniem w podróż rodzic powinien przejechać się z przyczepką, aby dobrze wyczuć prowadzenie przyczepki.

Kaski dla całej rodziny

Niezależnie od wyboru związanego ze sprzętem do przewożenia malucha, zarówno rodzic, jak i dziecko muszą mieć zapewnioną ochronę głowy. Dzięki temu można wyrabiać dobre nawyki już od najmłodszych lat.

Odblaski, planowanie trasy i stan techniczny roweru

Przed wyruszeniem w podróż z dzieckiem należy też dokładnie sprawdzić stan techniczny roweru oraz upewnić się, że ma on niezbędne odblaski i działające światła. Dobrym pomysłem jest również zaplanowanie trasy w taki sposób, aby znalazły się miejsca na przerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *