Jazda rowerem w parach zdaniem wielu osób wiąże się z większym komfortem oraz pozwala wspólnie odkrywać nowe miejsca. Jako kompana podróży można wybrać nie tylko swoją drugą połówkę, ale również przyjaciela lub członka rodziny.
Poszukiwany doświadczony rowerzysta
W przypadku podróżowania w parach osoba z większym doświadczeniem powinna jechać z przodu. Dzięki temu będzie mogła prowadzić i nadawać tempo wycieczce. Wiąże się z tym konieczność ustalenia prostego systemu sygnalizacji, które pozwolą się nawzajem informować o ewentualnych przeszkodach na drodze lub innych rzeczach.
Równoległa jazda rowerem
W wielu miejscach dozwolona jest jazda równoległa, jednak jeżeli chce się podróżować w ten sposób, należy upewnić się, że będzie to bezpieczne. Zazwyczaj wygodniej jest jechać jeden za drugim, tylko trzeba wówczas utrzymywać odpowiednią odległość pomiędzy rowerami, aby nie doszło do stłuczki w przypadku nagłego hamowania.
Jaką trasę wybrać do jazdy w parach?
Jeżeli pomiędzy rowerzystami występuje duża różnica w kondycji i doświadczeniu, na początek lepiej jest skupić się na bezpiecznych i prostych trasach. Zamiast więc od razu wybierać ruchliwe ulice, warto poszukać spokojnej trasy lub ścieżki rowerowej.
Dobrze jest ją wspólnie omówić przed wyruszeniem w podróż, aby później nie doszło do niepotrzebnych nieporozumień.
Optymalne tempo jazdy
Na koniec warto przypomnieć o podstawowej zasadzie, zgodnie z którą podczas jazdy w parach lub większym gronie tempo powinno być dostosowane do najsłabszego uczestnika. W końcu taka przejażdżka ma być przede wszystkim przyjemna dla wszystkich rowerzystów.
Też chętnie się dowiem, jakie są na to sposoby.
Jakie trasy najlepiej wybrać na rower?
To też zależy od drogi