Myślisz, że wiesz o rowerach tyle, że już nic nie jest w stanie cię zaskoczyć? Błąd! Mamy ta to kilka dowodów. Ba, całe 23! Nie wierzysz? Spójrz poniżej. Obstawiamy, że w przedstawionym zestawieniu na pewno znajdzie się coś, o czym nie wiedziałeś.
- Zaczniemy klasycznie od “dawno, dawno temu” (i słusznie, bo historia działa się w 1817 roku), kiedy to szanowany baron Karl von Drais wynalazł drezynę, innowacyjne jak na tamte czasy urządzenie zmniejszające czas potrzebny na pokonanie drogi od punktu A do punktu B, zaczynała się tworzyć historia dwóch kółek. To właśnie od te prostej konstrukcji wywodzi się tak popularny dziś pojazd. Początkowo wprawiano go w ruch, odpychając się nogami od ziemi. Maksymalna prędkość wynosiła ok. 15 km/h.
- Mimo, że historia – jak już wspomnieliśmy – sięga 1817 roku, dopiero w 1860 oficjalnie wprowadzono określenie „rower”, oznaczające rodzaj pojazdu z napędem mechanicznym.
- W 1935 roku Fred A. Birchmore pokonał na rowerze dystans wokół całej kuli ziemskiej. Podróż obejmowała prawie 65 tysięcy kilometrów. Birchmore pedałował ok. 40 tys., resztę przepłynął łódką. Podczas podróży wykorzystał siedem zestawów opon. Swoją przygodę życia opisał w książce “Around the World on a Bicycle”.
- Każdego roku na świecie produkuje się 100 milionów rowerów.
- W Chinach jest ponad pół miliarda rowerów. Po raz pierwszy zaczęto z nich korzystać pod koniec XIX wieku.
- W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat rowery znacznie wpłynęły na branżę dostawczą. Docenia się je głównie w większych miastach, w których ważnym czynnikiem jest szybkość i zdolność omijania korków.
- W Stanach Zjednoczonych mniej niż jeden procent spośród wszystkich pojazdów transportu miejskiego to rowery. W europejskich państwach wygląda to na szczęście dużo lepiej. Dla porównania – we Włoszech to pięć procent, a w Holandii aż trzydzieści.
- Przez ostatnie 30 lat liczba jeżdżących na rowerze dzieci w skali światowej spadła z ponad 80 proc. do zaledwie 15.
- Zdecydowana większość mieszkańców Holandii (ok. 90 proc.) powyżej 15 roku życia posiada rower. Ukształtowanie powierzchni i rozwinięta struktura ścieżek rowerowych sprawiają, że to jeden z najlepszych (i najzdrowszych) pojazdów.
- Najpopularniejszym typem roweru w Holandii jest tzw. omafiets, czyli znana też w Polsce holenderka. Ten tradycyjny model początkowo produkowany tylko w kolorze czarnym, obecnie sprzedawany jest w różnych wzorach i wersjach kolorystycznych. Charakteryzuje się dość dużymi kołami, wysoko umieszczoną kierownicą i komfortem jazdy z wyprostowanym kręgosłupem.
- Najbardziej znanym wyścigiem kolarskim na świecie jest Tour de France, zaraz za nim warto wspomnieć o La Vuelta a España oraz Giro d’Italia. Pierwszy odbył się w 1903 roku. Zawody odbywają się wieloetapowo na przestrzeni trzech tygodni. Są organizowane cyklicznie na przełomie czerwca i lipca, na terenie Francji i krajów sąsiadujących. Niezwykły prestiż imprezy wiąże się z tradycją, skalą trudności i niesłychanym rozgłosem medialnym.
- W 2003 roku BMX (bicycle motocross) podczas zjazdu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKO/IOC) w Pradze został oficjalnie ogłoszony dyscypliną olimpijską. Po raz pierwszy zawody można było podziwiać w 2008 roku na olimpiadzie w Pekinie.
- Najpopularniejsze utwory o rowerach to m.in. „Bicycle race” grupy Queen oraz „Nine milion bicycles” brytyjskiej wokalistki gruzińskiego pochodzenia Katie Melua. Każda z nich osiągnęła ogromny sukces komercyjny, trafiając na czołówki zestawień muzycznych w wielu krajach.
- W 2013 roku Yelena i Borys Babkini – para nowożeńców z Rosji – postanowiła wyruszyć w podróż poślubną na rowerach. Ich zdjęcia z Gorky Park obiegły cały świat.
- Serce Lance’a Armstronga, jednego z najpopularniejszych kolarzy szosowych wszechczasów (objętego dożywotnią dyskwalifikacją za stosowanie środków dopingujących), jest o jedną trzecią większe niż przeciętnego mężczyzny. Wynika to ze zjawiska tzw. serca sportowca. U wyczynowców, uprawiających wytrzymałościowe dyscypliny sportowe komory serca ulegają powiększeniu, może pojawić się przerost mięśnia sercowego i bradykardia.
- Mniej więcej trzy godziny jazdy rowerem tygodniowo ogranicza ryzyko zawału serca nawet o 50 proc.
- Dystans stukilometrowy pozwala przeciętnemu mężczyźnie bez nadwagi na spalenie 3,5 tys. kalorii (zakładając, że porusza się z prędkością ok. 20 km/h).
- Legendarne siodełko Brooks B17 produkowane jest w niezmienionej formie od 117 lat.
- Energia, jaką zużywa rowerzysta na określonym dystansie, nie pozwoliłaby nawet na zasilenie świateł samochodu na tej samej trasie.
- Z drugiej strony – energia zużywana na wyprodukowanie jednego samochodu wystarczyłaby na produkcję nawet stu rowerów.
- Co więcej, samochód wytwarza 12 razy więcej dwutlenku węgla na każdy kilometr niż rower.
- Kask rowerowy chroni głowę przy prędkości maksymalnie 20 km.
- Na świecie coraz popularniejsze są instalacje „Ghost Bike”, czyli w całości pomalowane na biało rowery, upamiętniające rowerzystów, którzy zginęli w wypadkach drogowych.
Brawo. Gratulacje dla autora
Ja myślę że większość osób mających białe rowery jako dekoracje w ogrodach nawet nie wie o ich pierwotny znaczeniu. Ot po prostu dekoracja dla nich.