Kask rowerowy to jeden z tych elementów, które mają zapewniać większe bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem. Niestety do niedawna noszenie ów kasku uznawane było za „obciach”. Co więcej, po dziś dzień znajdziemy grupę tych, którzy drwią z rowerzystów inwestujących w kask, jak i uznają to za zbędny wydatek, a z pewnością nie poprawiający bezpieczeństwo.
Fakty jednak są takie, że kaski rowerowe nie uchronią przed wypadkami i nie dadzą gwarancji zachowania zdrowia czy życia, na przykład wtedy, gdy dojdzie do zderzenia rowerzysty z pędzącym samochodem. Jednakże podczas wielu mniej groźnych zdarzeń chronią głowę i są w stanie zadbać o zdrowie, a nawet uratować życie rowerzysty.
Przepisy obowiązujące w Polsce
W Polsce nie obowiązują żadne przepisy odnośnie noszenia kasków rowerowych. Jedynie podczas zawodów czy to zawodowych, czy też amatorskich różnego rodzaju, regulaminy nakazują jazdy w kasku. Na szczęście można zauważyć wzrastającą tendencję do noszenia kasków także w miastach, podczas poruszania się ścieżkami rowerowymi.
Najbardziej restrykcyjne przepisy odnośnie noszenia kasku obowiązują w USA, Kanadzie, Nowej Zelandii oraz Australii.
W europejskich państwach wymóg noszenia kasku obowiązuje:
- na Malcie,
- Słowacji,
- Czechach,
- Litwie – do 18tego roku życia,
- Estonii i Chorwacji – do 16tego roku życia,
- Słowenii – do 14tego roku życia,
- na Węgrzech, w Austrii i Łotwie – do 12tego roku życia,
- w Danii – do 6tego roku życia,
- w Finlandii,
- w Irlandii,
- w Szwecji.
Rodzaje kasków rowerowych
Rowerzyści, w zależności od tego, na ile ekstremalną jazdę rowerem uprawiają, w jakim terenie i z jaką częstotliwością, do wyboru mają kilka rodzajów kasków, a mianowicie są to kaski rowerowe:
- kaski sportowe – tutaj znajdujemy również podział na kaski MTB, które są bardziej rozbudowane i wyposażone w daszek oraz kaski szosowe, lżejsze i pozbawione daszku. Sportowe modele wyróżniają się dobrą wentylacją i możliwością wyposażenia w dodatkowe elementy, na przykład lampkę. Posiadają sporo otworów. Ich konstrukcja gwarantuje pochłanianie energii podczas silnego uderzenia, co powoduje pęknięcie kasku;
- kaski mniejsze – są nieco cięższe i mają mniejszą liczbę otworów wentylacyjnych;
- „orzeszki” – to modele pełne. Stosunkowo cięższe, nieco słabiej wentylowane, ale zapewniające lepszą ochronę, stąd stosowane przede wszystkim przy sportach ekstremalnych;
- „fullface” – to modele przypominające kaski motocyklistów. Chronią nie tylko głowę, ale i szczękę. Sprawdzają się w sportach, takich jak downill, dirt.
Technologia wykonania
Kaski rowerowe mogą być wykonane w dwóch technologiach:
- tradycyjnej – na kask składają się dwie warstwy, do wewnętrznej części kasku przyklejona jest plastikowa pokrywa,
- In-Mold – część wewnętrzna i zewnętrzna pokrywa są ze sobą zintegrowane, dla zachowania lepszej ochrony przed warunkami atmosferycznymi oraz większej odporności na uszkodzenia zewnętrzne.
Kask powinien zagościć na głowie każdego rowerzysty, która dba o swoje zdrowie i życie. Jednak, by spełniał swoje funkcje, musi dobrze przylegać do głowy, ale i nie może powodować dyskomfortu podczas jazdy. Warto wybierać modele opatrzone certyfikatami jakości. Wybór będzie łatwiejszy, jeśli na początek zdecydujemy, w jakim terenie będziemy jeździć i, w jaki sposób.
Zapraszamy na www.360sklep.pl.
Wydaje mi sie ze Polską mentalnością takie przepisy jak w Finlandii czy Szwecji by nie przeszły ale na pewno edukacja w kewstiach bezpieczenstwa na drodze idzie w dobrą stronę.
Nie tylko dzieci ale i dorośli powinni pamiętac o kasku
Mi kask niedawno uratował życie więc radze każdemu go zakładać.
Kask rowerowy, rękawiczki, bidon, i odblaski i światła to najważniejsze i podstawowe rzeczy dla każdego rowerzysty 🙂
kask rowerowy jest bardzo ważny, długo jeździłem bez dopóki, jak nie przeżyłem wypadku, a potem skomplikowanej operacji, ludzie, zakładajcie kaski !