przewodnik-po-warszawieStolica to ogromna metropolia o dramatycznej i fascynującej historii. Jest tu wiele ciekawych tras (także rowerowych!) i fantastycznych, wartych zobaczenia obiektów. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po Warszawie z myślą o początkujących odkrywcach uroków stolicy.

Najchętniej odwiedzane miejsca

Dokąd trzeba się „obowiązkowo” wybrać, rozpoczynając zwiedzanie Warszawy? Większość wycieczek po Warszawie zaczyna się na Starym Mieście. Plac Zamkowy z Zamkiem Królewskim i Kolumną Zygmunta to jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy. Podobnie jak reszta Starego Miasta zostały odbudowane i poddane starannej rekonstrukcji po wojennych zniszczeniach (prace są bliskie ukończenia, ale kosmetyczne uzupełnienia wciąż trwają – Zamek Królewski został udostępniony zwiedzającym dopiero w 1984 roku!). W 1980 roku cały odbudowany zespół Starego Miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz Zamku możecie Państwo zobaczyć nie tylko zrekonstruowane wnętrza, ale przede wszystkim także unikatowe dzieła sztuki, w tym szczególnie cenne z kolekcji Lanckorońskich (z dziełami Rembrandta na czele!).

Koniecznie trzeba się również zatrzymać u stóp Kolumny Zygmunta – pierwszego świeckiego pomnika w Warszawie, za pomocą którego Władysław IV uwiecznił chwałę nie tylko swojego ojca, Zygmunta III, ale również całej dynastii Wazów.

Zwiedzający Starówkę zazwyczaj kierują następnie swe kroki do Archikatedry św. Jana, w której znajduje się niemal cudem ocalony z wojennej zawieruchy gotycki krucyfiks od stuleci otaczany wyjątkowym kultem przez mieszkańców Warszawy. Uliczki i Rynek Starego Miasta zachwycają nastrojowym klimatem i urzekają formami architektonicznymi i żywymi kolorami tynku zrekonstruowanych kamienic. Można powiedzieć, że odbudowanej Starówce udało się przywrócić ducha dawnej Warszawy. Oczywiście na Rynku Starego Miasta czeka na Państwa warszawska Syrenka. Podczas zwiedzania ogląda się zazwyczaj Barbakan i oryginalne pozostałości murów miejskich odsłonięte podczas odgruzowywania Starówki. Wśród reliktów jednej z baszt stoi słynny Pomnik Małego Powstańca.

W miejscu, gdzie niegdyś wznosiła się Brama Krakowska (naprzeciwko Zamku Królewskiego), zaczyna się Krakowskie Przedmieście będące równocześnie początkiem tzw. Traktu Królewskiego. Zwiedzający Warszawę udają się również bardzo chętnie na spacer po Krakowskim, odwiedzając najpiękniejsze warszawskie świątynie – św. Krzyża, św. Anny i Wizytek. Po drodze znajduje się również Pałac Namiestnikowski (Prezydencki) i inne piękne rezydencje.

Trakt Królewski biegnie do Wilanowa, przebiegając także obok Łazienek Królewskich. Dwa wyjątkowej klasy zespoły pałacowo-parkowe należą do największych atrakcji turystycznych Warszawy. W Łazienkach zobaczą Państwo między innymi wspaniałe klasycystyczne budowle z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego (Pałac na Wyspie przebudowany w czasach króla Stasia ma XVII-wieczną genezę) oraz najpiękniejszy pomnik Chopina w Polsce. W Wilanowie znajduje się oczywiście słynna rezydencja Jana III Sobieskiego otoczona olśniewającymi ogrodami i wypełniona unikatowymi zbiorami sztuki.

Tradycyjnym punktem w programie zwiedzania Warszawy jest również podziwianie panoramy miasta z ostatnich pięter Pałacu Kultury, a ostatnio również zwiedzanie Stadionu Narodowego (przy okazji można wybrać się na spacer po warszawskiej Pradze).

Pomysły na zwiedzanie tematyczne

W historii Warszawy jest kilka wątków o szczególnym znaczeniu. Powyżej wymieniliśmy najważniejsze obiekty, które przypominają o królewskiej przeszłości stolicy. Do niezwykle chętnie odwiedzanych należą miejsca związane z powstaniem warszawskim. Są to zarówno punkty, w których doszło do szczególnie dramatycznych wydarzeń (np. miejsce eksplozji transportera opancerzonego na Kilińskiego) czy właz do kanału na Placu Krasińskich. Tuż obok znajduje się najważniejsze miejsce kultywowania pamięci o wydarzeniach z 1944 roku – Pomnik Powstania Warszawskiego. Grupy szkolne decydują się również często na zwiedzanie szlakiem Kamieni na Szaniec, odwiedzając miejsca związane z poczynaniami bohaterów lektury. Niezwykle istotnym uzupełnieniem wycieczek powstańczym szlakiem jest oczywiście wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ogromną popularnością cieszą się również wycieczki śladami dziedzictwa żydowskiego (przed wojną społeczność żydowska stanowiła ponad 1/3 mieszkańców Warszawy!). Zwiedzanie m. in. relikty największego na naszym kontynencie getta, ogromny cmentarz żydowski na warszawskich Powązkach czy ocalałą z wojennej pożogi Synagogę Nożyków. Ważnym punktem na trasie jest oczywiście także Pomnik Bohaterów Getta. Zdecydowanie warte odwiedzenia jest także Muzeum Historii Żydów Polskich Polin mieszczące się w budynku będącym jednym z najpiękniejszych przykładów architektury współczesnej w Europie.

Dedykowane sobie muzea mają również w Warszawie Maria Skłodowska-Curie (w domu, w którym przyszła na świat na ulicy Freta) czy Fryderyk Chopin (w Pałacu Ostrogskich). W stolicy znajduje się wiele miejsc związanych z biografiami obojga. Ich zwiedzanie to również duża atrakcja.

Kilka porad praktycznych

Wybierając się do Warszawy, pamiętajcie Państwo o przygotowaniu dobrego, możliwego do zrealizowania planu oraz wcześniejszej rezerwacji biletów wstępu, zwłaszcza do tak obleganych miejsc jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Polin. Dużą popularnością cieszy się rowerowe zwiedzanie Warszawy, ale warto wiedzieć, że do niektórych miejsc po prostu nie da się wjechać rowerem. Wciąż obowiązuje zakaz poruszania się jednośladem na Starówce. Rowerem nie wolno również jeździć po alejkach Łazienek i ogrodów w Wilanowie (przy wejściu na teren zespołu pałacowo-parkowego znajdują się stojaki, w których można zostawić pojazd). Decydując się na odkrywanie Warszawy, warto rozważyć opcję zwiedzania w towarzystwie profesjonalisty. Dobry przewodnik po Warszawie pokaże Państwu całe jej piękno i dramatyzm dziejów stolicy. Znakomitą ofertę usług przewodnickich oraz wiele cennych informacji mogą Państwo znaleźć na portalu: http://warszawazwiedzanie.pl/.

4 thoughts on “Przewodnik po Warszawie”
  1. oraz uradziła się na rozdzierające cięcie… grzywki! W takim doniesieniu aktorki coraz nie zauważaliśmy, jednak musimy przyznać, iż wypatruje rewelacyjnie.aloes forever

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *