W tym tekście poruszę temat gdzie i jak możemy jeździć na rowerze. To jak, czym i gdzie możemy poruszać się na rowerze reguluje w głównej mierze Ustawa prawo o ruchu drogowych (PoRD). Oprócz tego możemy znaleźć także szczątkowe regulacje tej kwestii np: w ustawie o ochronie przyrody.
Czym jest rower? – definicja prawna
Zgodnie z ustawą i artykułem 2 ustępem 47 PoRD rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni – czyli możemy zaliczyć tutaj wszelkie konstrukcje do wożenia osób a także rower może być wyposażony w napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V , którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Tutaj warto wspomnieć, iż w niektórych “rowerach” (w zależności od wybranego modelu silnika) moc jest przekazywana do 40-45 km/h, z tego też powodu są to motorowery.
Kierujący rowerem są obowiązani aby korzystać z drogi lub pasa ruchu dla rowerów. Jest to obowiązek, zatem nie wolno rowerzyście poruszać się po ulicy, gdy ma wyznaczoną ścieżkę dla rowerów. Chyba że, ma zamiar skręcić w innym kierunku, gdzie ścieżka rowerowa nie prowadzi. Rowerzysta może poruszać się po drodze dla rowerów i pieszych, jednakże jest obowiązany wtedy ustępować miejsca pieszym. Warto także pamiętać, iż poruszający się rowerem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się do jazdy lub utrudnia ruch pieszych. Przepisy regulują kiedy wyjątkowo korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych jest możliwe:
- jedziemy z dzieckiem do 10 lat (dziecko jedzie w tym wypadku na rowerze)
- chodnik jest szerszy niż 2 metry i brakuje wydzielonej ścieżki dla rowerów/pasa ruchu dla rowerów a ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty
Jednakże, zawsze w tych wypadkach jesteśmy zobowiązani do ustąpienia miejsca pieszym!
Poruszania się po lewej stronie jezdni jest możliwie, tylko i wyłącznie gdy jedziemy razem z dzieckiem (które także jedzie rowerem) do 10 lat. Natomiast, poruszać się środkową częścią pasa możemy tylko przy skrzyżowaniu które umożliwia jego opuszczenie w więcej niż jednym kierunku.
Obecnie przepisy precyzują kilka zakazów:
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu (np: rowerzysty) chyba że, nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach.
- trzymania się pojazdów w ruchu
Dzieci mogą być przewożone do 7 lat na rowerze, pod warunkiem że jest umieszczone na siodełku które zapewnia bezpieczną jazdę.
Wiele osób zapomina o regulacji znajdującej się w ustawie prawo ochrony przyrody. Bowiem wedle art. 15 ust. 15 zabrania się ruchu rowerowego w rezerwatach przyrody i parkach narodowych z wyjątkiem szlaków (w domyśle musiałyby być to szlaki rowerowe). W Bieszczadzkim Parku Narodowym mamy w regulaminie ustanowione takie wyjątki:
Szlaki rowerowe w Bieszczadzkim Parku Narodowym:
- Bereżki-Ustrzyki Górne-Berehy Górne-Wetlina (droga wojewódzka)
- Berehy Górne – Nasiczne (droga powiatowa)
- Ustrzyki Górne-Wołosate (droga wojewódzka)
- Tarnawa-Bukowiec (droga powiatowa)
- Nasiczne – Przysłup Caryński (droga gminna)
- Trasa Bukowiec-Beniowa-Bukowiec
- Trasa Tarnawa-Dźwiniacz-Tarnawa
Szczerze powiem po górach to lubię tylko chodzić, nie wyobrażam sobie jeździć, oo matko 🙂
Szalki rowerowe moim zdaniem takie sobie, polecam wybrać się na pieszą wycieczkę 🙂