Jakie buty na rower

Jakie buty na rowerButy do jazdy na rowerze powinny być dopasowane do stopy, ani za małe ani za duże. Należy zwrócić uwagę na długość sznurówek, aby nie były za długie i nie wplatały się w mechanizm roweru. Ponadto można dokupić do butów żelowe, lub sprężyste wkładki, które zapewnią większy komfort szczególnie podczas długich tras.

Jeśli często jeździsz na rowerze, powinieneś rozważyć zakup profesjonalnego obuwia ze specjalnie antypoślizgowymi i wyprofilowanymi podeszwami, uniemożliwiającymi zsuniecie się stopy podczas pedałowania. Dzięki niemu zapewnisz swoim stopom komfort i stabilność.

Zaawansowane buty specjalistyczne wyposażone są w specjalne inserty. Są to miejsca, w których zamyka się bolce w pedałach zatrzaskowych. Tego typu rozwiązanie przeznaczone jest jednak dla profesjonalistów. Amatorzy nie będą w stanie skorzystać z tego rodzaju obuwia, a także będą narażeni na większe ryzyko wypadku. Większość z nas podświadomie zdejmuje nogę z pedału przy pokonywaniu ostrych zakrętów, w przypadku insertów nie jest to możliwe i jazda z obuwiem tego typu wymaga przyzwyczajenia i wprawy.

Buty tego typu kosztują nawet 400 zł. Dlatego rozważając ich zakup należy przemyśleć, czy naprawdę będziemy z nich korzystać.

Dobra podeszwa to podstawa

Wybierając odpowiednie buty na rower należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na grubość podeszwy. Gruba podeszwa będzie odpowiednia dla osób, które rekreacyjnie korzystają z dwóch kółek lub ich trasy nie są dłuższe niż 50 km dziennie, tłumaczą specjaliści ze sklepu internetowego e-sporting.pl.

Mankamentem źle dobranych butów na rower jest niszczenie się podeszwy niedostosowanej do silnego ucisku podeszwy na pedał. Dlatego należy wybierać w tym celu twarde podeszwy, których solidność pozwoli nam na użycie butów do jazdy przez wiele lat.

Co więcej gruba podeszwa buta pozwala nam na wykonywanie większej liczby obrotów, dzięki czemu jesteśmy w stanie pokonywać wyznaczone trasy szybciej i efektywniej.

Cechy dobrych butów na rower

Kierując się wyborem odpowiedniego obuwia należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • Wysokość cholewki – cholewka nie powinna być zbyt wysoka. Najlepiej, aby nie zachodziła na kostkę, przez co może dochodzić do otarć naskórka. Zbyt wysoka cholewka może powodować ucisk i otarcia.
  • Przyleganie do stopy – stopa powinna być ustabilizowana i wypełniać wnętrze buta. Zbyt luźne obuwie sprawi, że będziemy się koncentrować na jego utrzymaniu zamiast na swobodnej jeździe.
  • Odpowiednia wentylacja – coraz popularniejszym trendem jest obuwie zawierające wstawki z przewiewnej siateczki lub zawierające wycięcia. Odpowiednia wentylacja przyda się zwłaszcza, gdy nasze podróże rowerowe to długodystansowe wycieczki. Obuwie tego typu pozwala skórze oddychać i sprawia ze stopa jest „świeża”, dzięki temu łatwiej się nam pedałuje.
  • Rodzaj zapięcia – najlepiej sprawdzają się buty wsuwane, na sprzączki lub rzepy. Obecność sznurówek może wprowadzić ryzyko wkręcenia się ich w koła. Ewentualnie należy pamiętać o mocnym zawiązaniu, a następnie schowaniu sznurówek do wewnątrz buta.
  • Wodoodporność – jeśli zamierzamy podróżować w różnych warunkach atmosferycznych zwróćmy uwagę, czy nasze buty nie będą nasiąkały wodą podczas opadów i jesiennych pluch.

W specjalne buty powinni wyposażyć się fani wyczynowej jazdy, poruszający się za pomocą BMXów.

Często sugeruje się, aby buty odpowiednie na rower były też przystosowane do trekkingu. Może się to przydać zwłaszcza w sytuacjach, kiedy musimy zostawić dwa kółka i udać się w dalszą drogę pieszo. Ceny butów przystosowanych do jazdy na rowerze zaczynają się od 200 złotych. Mimo, że ich cena nie jest niska, zdecydowanie nie polecamy kolarzom jazdy na boso ;).

Więcej na stronie: http://e-sporting.pl/produkty/pl/marki,39,5760

6 thoughts on “Jakie buty wybrać na rower?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *