Już wczesną wiosną, kiedy tylko pogoda dopisuje, wielu z nas przesiada się z samochodów i autobusów na swoje własne „dwa kółka”. Jeśli jeszcze nie mamy swojego roweru miejskiego, warto wiedzieć, jakie kryteria brać pod uwagę przy jego wyborze.
Moda na rowery
Jazda na rowerze pozwala na utrzymanie dobrej kondycji organizmu, wyrabia wszystkie partie mięśni, jest przyjemna i sprzyja ekologii. Według badania z 2013 roku (http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105126,14666900,CBOS__Polacy_sa_rozkochani_w_rowerach.html) przeprowadzonego przez CBOS, 51 proc. Polaków deklaruje, że są rowerzystami, a 97 proc. potrafi jeździć na rowerze. Jazda na rowerze jest najczęściej wybieranym przez nas sportem. Na polskich ulicach jeździ coraz więcej rowerów, zwłaszcza na wiosnę i latem, kiedy pogoda sprzyja takiej aktywności ruchowej. Rowerem jeździmy rekreacyjnie, na wycieczki całą rodziną, dla treningu, ale również przemieszczamy się nim do pracy i na zakupy.
Moda na rowery spowodowała zwiększone zainteresowanie ofertą sklepów z tej kategorii. Rowery są też kupowane w trybie online, ale wówczas kupujący może nie mieć możliwości uzyskania porady od sprzedawcy, który rower spełni jego oczekiwania. Niektóre sklepy www, między innymi sklep online www.rowerzysta.pl, doradza klientom za pośrednictwem udostępnianego na stronie formularza kontaktowego. Warto zapoznać się z podstawowymi kryteriami, jakie bierze się pod uwagę kupując rower miejski.
Kryteria wyboru
Rower miejski pozwala na wygodne poruszanie się na dwóch kółkach. Takie rowery przystosowane są do jazdy po utwardzonych trasach, ścieżkach rowerowych czy asfalcie. Będą one doskonałym wyborem dla cyklistów, którzy chcą czerpać przyjemność z jazdy rowerem po ulicach i chodnikach miast. Celem producentów rowerów miejskich jest zapewnienie użytkownikom jak największego komfortu i praktyczności.
Po pierwsze – wygoda
Podstawowym kryterium wyboru roweru miejskiego, niezależnie od tego, czy przeznaczony jest on dla kobiety, mężczyzny, czy dziecka, powinna być wygoda jego użytkowania. Najnowsze modele rowerów miejskich mają systemy ułatwiające poruszanie się po mieście, automatyczne opuszczane siodełko, czy zaawansowane systemy zawieszenia. Minimum jeśli chodzi o wygodę korzystania z roweru miejskiego jest wybór egzemplarza z szerokim siodełkiem i kierownicą wyprofilowaną w odpowiedni dla rowerzysty sposób i umieszczoną na regulowanym wsporniku. Należy dobrać rozmiar kół roweru miejskiego do wzrostu i wagi przyszłego cyklisty, który będzie z niego korzystał.
Po drugie – wygląd
Dla wielu kupujących, zwłaszcza pań, bardzo ważny przy zakupie roweru miejskiego będzie jego zewnętrzny wygląd. Tego rodzaju pojazdy różnią się od siebie designem, kolorystyką czy wzorami, a nawet konstrukcją. Modne są proste, klasyczne rowery holenderskie, z szeroką ramą i wygodnym siodełkiem. Dodatkową ozdobą dla takich rowerów będzie kosz wiklinowy na zakupy, umieszczany z przodu. Wygląd będzie ważnym elementem rozpatrywanym przy zakupie roweru miejskiego i powinien on być dopasowany do indywidualnych wymogów i preferencji użytkownika.
Po trzecie – rodzaj
Rowery miejskie dzielą się na typy standardowe, o klasycznej budowie, jak i rowery składane. Te ostatnie adresowane są do osób, które chcą wykorzystywać rower na przykład do dojazdu do pracy. Jeśli nie mają gdzie go ustawić, mogą go szybko złożyć i zabrać ze sobą do firmy. Najbardziej zaawansowane składaki można zarzucić szybko na ramię, a ich wielkość będzie przypominała torbę podróżną.
Dodatki do rowerów
Kupując rower miejski można zwiększyć jego funkcjonalność i własny komfort jazdy wybierając do niego określone akcesoria, wśród których wymienia się:
-
dzwonki,
-
błotniki,
-
lusterka,
-
koszyki na zakupy,
-
bagażniki,
-
dodatkowe oświetlenie.
Reasumując, warto poświęcić parę chwil na odpowiedni dobór roweru. Pamiętajmy, że dobry rower powinien nam służyć co najmniej kilka lat.
Bardzo wielu kupujących kieruje się głównie jednym kryterium – ceną..
Nie ma co się dziwić, wiele osób jeździ na rowerze rzadko i tylko rekreacyjnie więc nie ma co się pchać w wydatki rzędu kilku tysięcy złotych
dzięki za te cenne porady 🙂