rower kolarstwo odzież termoaktywna

Pojęcia termoaktywny i termiczny często funkcjonują zamiennie i są traktowane jako określenie tego samego rodzaju odzieży. Mają one jednak nieco inne zadania do spełnienia. Czym się różnią?

Odzieżą termiczną nazywamy wszystkie elementy ubioru chroniące ciało przed niskimi temperaturami, śniegiem, deszczem i wiatrem, skutkującymi wyziębieniem organizmu. Taka odzież posiada wyższy niż standardowe ubrania poziom izolacji cieplnej, dzięki wykorzystaniu przy ich produkcji materiałów o gęstej strukturze. Dlaczego więc nie każda koszulka termiczna to koszulka termoaktywna, skoro grzeje i chroni przed czynnikami atmosferycznymi?

Odzież termoaktywna, w odróżnieniu od termicznej, nie tylko ogrzewa, ale i odprowadza na zewnątrz pot i wilgoć, dzięki czemu utrzymuje optymalną temperaturę ciała. Jest to szczególnie ważne w przypadku sportowców, którzy trenują o każdej porze roku i zależy im na wysokim poziomie wentylacji. Każdy element tej specjalistycznej odzieży jest wykonany ze specyficznego rodzaju materiałów, sztucznych (polipropylen, poliamid) lub naturalnych (pochodzenia zwierzęcego). Materiały te są wyjątkowo elastyczne, dzięki czemu dobrze dopasowują się do sylwetki, nie krępują ruchów i nie podrażniają skóry, zapewniając najwyższy komfort. Tego typu odzież zapobiega utracie ciepła podczas wysiłku, więc jest szczególnie polecana osobom trenującym w plenerze – kolarzom, narciarzom, snowboardzistom. Jeżeli zależy nam na zdrowiu i komforcie, kompletowanie całego zestawu odzieży termoaktywnej należy rozpocząć od wyboru bielizny. Zanim więc zakupisz profesjonalną sportową odzież, skieruj swój wzrok na półkę z termoaktywną bielizną – nawet najlepsza kurtka i najcieplejszy polar nie spełnią swoich zadań, jeśli pod spodem znajdzie się zwykła bawełniana bielizna. Różnice są bardzo mocno odczuwalne pod postacią nieprzyjemnego przyklejania bawełny do skóry i przenikliwego zimna – wynika to z faktu, iż bawełna potrafi pochłonąć kilkunastokrotnie więcej wilgoci niż odzież syntetyczna, a przy tym nie odprowadza jej. Dobra bielizna termoaktywna pozostawi skórę suchą mimo wysiłku fizycznego i panującej na zewnątrz temperatury, odprowadzając pot i nie dając efektu wilgotnej skóry. Dzięki wykorzystaniu bezszwowej techniki i dobrej jakości materiałów, odzież termoaktywna jest wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne, jednak by stuprocentowo spełniała swoje zadania, należy o nią dbać – przede wszystkim prać w środkach niezawierających zmiękczaczy. Odpowiednio pielęgnowana będzie inwestycją na lata.

 

114 thoughts on “Odzież termiczna i termoaktywna – to nie to samo!”
  1. Ja też byłam pewna, że to bez różnicy. Teraz już będę mądrzejsza – ta wiedza z pewnością przyda mi się przy planowanych, sportowych zakupach.

  2. To akurat wiedziałam, bo interesuję się bardzo wszelkimi nowinkami związanymi z kolarstwem. Jednak sądząc po komentarzach ten artykuł był rzeczywiście potrzebny 🙂

  3. Te informacje są bardzo przydatne – przed sezonem będę kupowała nowe ubrania sportowe. Dzięki Wam będę już wiedziała na które się zdecydować 😀

  4. Bielizna termiczna rowerowa. Odziez termoaktywna jest doskonalym wyborem dla osob uprawiajacych sport wyczynowo lub amatorsko.Na chlodniejsze dni dedykowana jest natomiast bielizna termiczna, ktora ma na celu ochrone organizmu przed wyziebieniem, deszczem lub wiatrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *