Dzieci szybko dorastają, dlatego problem wyboru roweru staje się coraz większy. Rodzice często nie wiedzą, jaki rozmiar roweru wybrać, o jakich walorach. Niestety zły wybór zakończy się przedwczesnym wyrośnięciem dziecka, oczekiwaniem aż maluch dorośnie do roweru lub niedostosowaniem roweru do charakteru jazdy.
Dzieci bardzo szybko dorastają, dlatego ciężko jest wybrać rower dla nich. Wybór odpowiedniego roweru, szczególnie gdy dziecko zamienia rower biegowy na tradycyjny lub nigdy nie jeździło na rowerze, jest bardzo ważny. Prawidłowo wybrany rower dziecięcy nie tylko umożliwia płynną i bezpieczną jazdę (odpowiednie panowanie nad kierownicą), ale także ułatwia wchodzenie czy wsiadanie na rower. Dodatkowo odpowiednio dobrane rama, kierownica, rozmiar kół umożliwiają zajęcie na rowerze wyprostowanej sylwetki i bezpieczną jazdę. Poza tym odpowiedni zestaw wpływa na prawidłowy rozwój ruchowy oraz kostny dziecka. Jak wybrać rower dla dziecka po 6 roku życia?
Na początek wybieramy rodzaj roweru
Pierwszym i chyba najważniejszym czynnikiem jest przeznaczenie roweru. Jeśli wybieramy rower na przemierzanie trudnych górskich dróg, to warto zainwestować w rower górski dla dziecka z szerszymi oponami, wytrzymałą ramą, przerzutkami czy amortyzatorami. Grube koła z agresywnym bieżnikiem połączone z amortyzatorem ułatwią jazdę rowerem w trudnym terenie. Dobrym przykładem jest kolekcja Kross Level lub Kross Lea.
Dla mniejszych dzieci do jazdy miejskiej warto wybrać rower miejski o węższych oponach, klasycznym bieżniku i pochylonej ramie od kierownicy ku napędowi pod siodełkiem. Taki rower w zupełności wystarczy do przemierzania szosowych odcinków dróg, a do tego będzie praktyczny podczas wsiadania i schodzenia.
Po drugie rozmiar roweru dla dziecka
Dwa główne czynniki, które wpływają na możliwość swobodnego użytkowania roweru przez dziecko w określonym wieku to rozmiar ramy i rozmiar kół. Oba ustalane są na podstawie wieku, a przede wszystkim na podstawie wzrostu dziecka. Dziecko w wieku 8 lat może być przecież szczególni niskie lub wysokie, co pozwala je zaliczyć do innej – średniej kategorii wiekowej.
Aby dopasować rozmiar ramy do wzrostu dziecka, najlepiej skorzystać z jazdy próbnej przed zakupem. Jeśli rower jest prezentem, zawsze można zmierzyć rozmiar ramy i dziecko. Dokonujemy pomiaru nogi dziecka od pachwiny (wewnętrzna strona uda po stopę). Od uzyskanego wyniku odejmujemy 10 cm i uzyskujemy rozmiar rury podsiodłowej roweru, jaki należy kupić. Zawsze można skorzystać z tabel rozmiarów, które są udostępniane przez producentów. Podobnie jest z rozmiarem kół. Dla przykładu, jeśli dziecko jest w wieku 5-8 lat, ma długość nogi 58 cm, to potrzebuje ramy o rozmiarze 13 cali i kół 20-calowych.
Konstrukcja ramy oraz materiał
Rama roweru dla dzieci powinna mieć pochyloną rurę poprzeczną od kierownicy po napęd pod siodełkiem, jak wspomniano wyżej. Do tego kierownica powinna być osadzona wyżej niż w klasycznych rowerach dla dorosłych, dlatego że ułatwia zajęcie wyprostowanej pozycji podczas jazdy.
Sam materiał, z jakiego wykonany został rower, powinien być lekki, umożliwiający łatwe manewrowanie czy przenoszenie. Najlepszymi lekkimi materiałami są włókna węglowe oraz aluminium.
Wybór roweru dziecięcego zależy od charakteru jazdy, rodzaju nawierzchni, po której będzie jeździło dziecko oraz wzrostu małego użytkownika. Odpowiedni balans tych zmiennych pozwoli na zakup idealnego roweru dla dziecka. Bogatą oferę rowerów Junior 20 – 24 cale można sprawdzić w sklepie rowerowym PGBikes.pl
Właśnie czeka mnie taki zakup, choć mam w domu wyjątkowo dużą 6-latkę:)
Bardzo przydatna wiedza dla każdego rodzica
Dzieci tak szybko rosną, ledwo jeden rower się kupi, to już następny trzeba 🙂
Bardzo pomocny wpis! Dzięki 🙂
Z rowerem dla dziecka, to jest jak z kupowaniem butów – chwilę pojeździ i już wyrośnie 🙂
No cóż, wszystko co się kupuje dla dzieci, jest na sezon, góra dwa 😉
No niestety, tak wygląda kupowanie sprzętów rekreacyjnych dla dzieci 🙂
Mamy stary rower który dosiada już czwarte nasze dziecko;)
No i to są porady, na które czeka każdy rodzic!
Bardzo ciekawa propozycja 🙂
Niestety, dla dzieci rower się często kupuje na jeden sezon
Niestety, rowerów dla takich dzieci nie da się kupić na zapas
No cóż, tak wyglądają zakupy roweru dla dziecka 🙂
Niestety, ale dzieci potrafią wyrosnąć z takiego rowerka bardzo szybko