Podobnie jak lekkoatletyka czy pływanie, kolarstwo górskie, inaczej MTB, to zróżnicowany wewnętrznie sport. W zależności od dyscypliny, rowerzyści poruszają się po odmiennych typach terenu, co wymusza określoną konstrukcję rowerów. Nie zawsze najważniejsza jest prędkość. Czasem bardziej ceni się efektowne pokonywanie przeszkód i powietrzne akrobacje. Zastanawiasz się, co kryje się pod nazwami downhill, enduro czy cross country? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o rodzajach kolarstwa górskiego!

Downhill (DH)

Downhill, czyli zjazd, to forma kolarstwa grawitacyjnego dla miłośników zawrotnych prędkości i adrenaliny. Zawodnicy poruszają się po przygotowanych wcześniej stromych i trudnych technicznie trasach z przeszkodami w postaci skoczni, dropów, kamieni, band, korzeni i innych nierówności terenu. Im szybciej, tym lepiej – prędkość dochodzi nawet do 90 km/h! Podczas zjazdu wykorzystuje się wyjątkowo wytrzymałe rowery z pełnym zawieszeniem, które ze względu na swoją konstrukcję praktycznie wykluczają jazdę pod górkę lub po płaskim terenie. Z tego powodu trasy zjazdowe są zazwyczaj zlokalizowane w pobliżu wyciągów.

Freeride (FR)

Freeride to dyscyplina podobna do downhillu, ale nastawiona bardziej na zabawę i kreatywność niż pobijanie kolejnych rekordów prędkości. Między startem a metą zawodnicy mogą się poruszać dowolnie wybranymi trasami. Zawody są mniej sformalizowane i różnią się między sobą zasadami. Nie zawsze najważniejszy jest czas. Dużą wagę przywiązuje się do sposobu pokonywania przeszkód, które do łatwych nie należą. Wysokie dropy, drewniane mostki, skocznie i równoważnie – na miłośników freeride’u czeka sporo wyzwań. Tutaj również wykorzystuje się ciężkie rowery z pełną amortyzacją, ale możliwa jest na nich jazda pod górkę. Do przyjemnych jednak nie należy, więc freeride’owcy również korzystają z wyciągów.

Dual Slalom i Four Cross (DS i 4X)

Dual Slalom i Four Cross to dwie odmiany rowerowych wyścigów równoległych. W pierwszej dyscyplinie równocześnie startuje dwóch zawodników, a w drugiej aż czterech. Zawody należą do bardzo widowiskowych. Trasa nie jest wyjątkowo stroma, ale kręta, wąska i pełna wybić. Przejazd trwa zaledwie kilka minut, w ciągu których wiele potrafi się zmienić. Zazwyczaj stosuje się rowery typu hardtail, z amortyzacją jedynie z przodu, które są nieco lżejsze i umożliwiają jazdę również pod górkę.

Cross Country (XC)

Zawody cross country polegają na kilkukrotnym przejechaniu pętli, której długość wynosi 2–5 km. Trasa jest wymagająca technicznie i składają się na nią zarówno podjazdy, jak i zjazdy. Zazwyczaj przebiega przez różnorodne typy terenu: góry, łąki i lasy. Zawodnicy startują równocześnie z tego samego miejsca, a o zwycięstwie decyduje kolejność dotarcia na metę. Trasa ma zazwyczaj długość 20–30 km, a jej przejazd zajmuje około 2 godzin. Podczas wyścigu możliwa jest wymiana części i serwisowanie rowerów w wyznaczonych wcześniej strefach.

Maraton (MT)

Formuła maratonu jest bardzo podobna do cross country, ale stawia się tu przede wszystkim na wytrzymałość. Trasa jest więc dłuższa (od 50 do nawet 200 km) i nieco mniej wymagająca technicznie. Zawodnicy maratonów górskich i cross country wykorzystują bardzo podobne rowery.

Enduro

Enduro to coś pośredniego między cross country a freeride’em. Zawodnicy jeżdżą po zróżnicowanym terenie, ale sami wybierają najlepszą drogę dotarcia do mety. Formuła zawodów może być różna. Zazwyczaj z całej trasy wybiera się kilka ocenianych odcinków specjalnych, które składają się głównie z trudnych technicznie zjazdów, ale mogą prowadzić również pod górkę. Pomiędzy nimi zawodnicy przemieszczają się o własnych siłach, ale nie liczy się to do końcowej klasyfikacji. Wielu rowerzystów twierdzi jednak, że enduro to nie zawody, lecz styl życia i radość obcowania z górską przyrodą.

Dirt jumping (DJ)

Dirt jumping to widowiskowa dyscyplina, która polega na jeździe po usypanych wcześniej skoczniach z ziemi, czyli tzw. dirtów. Zawodnicy wybijają się wysoko w powietrze i wykonują efektowne ewolucje, których trudność jest oceniania przez sędziów. Rowery wykorzystywane w tej dyscyplinie są małe i zwrotne, ale bardzo wytrzymałe.

Teraz już wiesz, że kolarstwo górskie niejedno ma imię. Szukasz dyscypliny dla siebie? Więcej informacji na temat rowerów MTB znajdziesz na blogu lulagoga.pl, na przykład w naszym artykule o tym, czym różnią się rowery downhill, enduro i trail.

Zdjęcia: lulagoga.pl, pixabay.com, shutterstock.com

47 thoughts on “Kolarstwo niejedno ma imię – rodzaje kolarstwa górskiego”
  1. Rozpoczęłam już sezon i bardzo się cieszę, że tak mi dobrze na razie idzie. Mam kondycję, mam motywację (również dzięki Wam). Trzymajmy się razem 🙂

  2. Przymierzam się do zakupu roweru i dzięki temu może wreszcie będę wiedziała który wybrać. Do tej pory nie mogłam się zdecydować.

  3. Mój syn jest wielkim pasjonatem kolarstwa – aż zbyt dużym. Powinnam się cieszyć, ze spędza czas na świeżym powietrzu, ale jednocześnie boję się, że coś sobie zrobi.

  4. A ja myślałem, że właśnie jedno :p Dobrze wiedzieć, że wciąż można odkrywać ten sport na nowo. To nie pozwala się nam nudzić.

  5. Ja tam kocham rower miejski i raczej przy nim pozostanę. Kolarstwo górskie jest ciekawe, ale o wiele bardziej ryzykowne. Wolę nie próbować.

  6. Najlepsze kosmetyki barberskie z całego świata. Produkty naturalne światowych liderów na rynku fryzur i stylizacji barberskich. Faceci którzy lubią nowoczesne fryzury w naszej ofercie znajdą : pomady, szampony, toniki, grzebienie. Brodacze mogą zaopatrzyć się w : olejki, blasamy, szampony, mydła. Darmowa wysyłka przy zakupach za 199 zł. Teraz mega nickie ceny. Odwiedź i sprawdź!
    https://www.barberpharmacy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *