Dlaczego hamulce w rowerze piszczą?

Niezależnie od rodzaju posiadanego roweru ani długości pokonywanych tras, wielu rowerzystów ma problem z piszczącymi hamulcami.

Co ciekawe nie wynika to z niskiej jakości hamulców, bo piszczeć mogą zarówno markowe klocki, jak i najtańsze części sprowadzane z Chin. Co w takim razie powoduje, że hamulce piszczą i jak można rozwiązać ten problem? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Co sprawia, że hamulce piszczą podczas hamowania?

Piszczące hamulce bardzo często oznaczają nieprawidłowe ustawienie klocków hamulcowych, szczególnie jeżeli słyszany jest ciągły dźwięk. Jeżeli natomiast dźwięk tarcia jest przerywany, może to oznaczać prawidłowe ustawienie klocków, ale za to prawdopodobnie występują problemy z tarczą. Wystarczy, że będzie ona delikatnie przekrzywiona, aby pojawiło się niechciane piszczenie.

Najczęściej w takich przypadkach wystarczy wyregulować hamulce, aby pozbyć się niechcianego problemu. Tego typu usługę można oczywiście zlecić pracownikom serwisu rowerowego, ale jeżeli ktoś ma czas, może spróbować zrobić to samodzielnie (chociaż przyda się ktoś do pomocy).

Regulacja hamulców w kilku prostych krokach

Na początek należy zacisnąć klocki na tarczy hamulcowej poprzez naciśnięcie klamki hamulca. Na tym etapie przyda się wspomniany pomocnik, który będzie trzymał zaciśniętą klamkę podczas wykonywania kolejnych kroków. Jeżeli ktoś działa w pojedynkę, może ewentualnie odkręcić śruby mocujące zacisk do widelca przed naciśnięciem klamki.

Trzymając zaciśniętą klamkę, należy delikatnie przykręcić śruby mocujące zacisk, a następnie zwolnić klamkę. Jeżeli klocki nie ustawiły się prawidłowo, warto powtórzyć cały proces nawet kilka razy, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *