Kolano jest jednym z najbardziej zaawansowanych stawów w ludzkim organizmie, a jednocześnie elementem najbardziej podatnym na obciążenia. Uczucie napięcia spowodowane przetrenowaniem znane jest każdemu rowerzyście. Jak dbać o kolana, aby uniknąć przykrych dolegliwości?

Jazda na rowerze jest zalecana przez wszystkich fizjoterapeutów i lekarzy, przede wszystkim dlatego, że stawy są znacznie mniej obciążone niż przy bieganiu. Problem może stanowić jedynie powtarzalność: podczas średnio intensywnego treningu noga wykonuje około 5 tysięcy takich samych ruchów. Stąd właśnie biorą się przeciążenia i kontuzje.

Jak sobie pomóc?

 

Aby uniknąć bólu kolan, rozsądnie planuj obciążenia: nie rzucaj się od razu na trudne trasy z wieloma podjazdami. Nie zaniedbuj również rozgrzewki – wszystkie ćwiczenia wstępnie rozgrzewające kończyny są na wagę złota. Warto regularnie wykonywać ruchy wzmacniające kolana, a gdy ból już się pojawi – wykorzystać moc maści i zimnych okładów. Podczas jazdy miej przy sobie żel chłodzący pomocny doraźnie.

7 thoughts on “Ból kolan po rowerze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *