Bike Park Kasina - nowy park rowerowy w Polsce

Bike Park Kasina - nowy park rowerowy w Polsce

Wolność i szaleństwo? Odpoczynek i relaks? Sport ekstremalny? Takie pytania mogą sobie zadać wszyscy, którzy kochają aktywny wypoczynek w rożnych stopniach zaawansowania. A odpowiedź na nie wszystkie daje piękne, malownicze miejsce w województwie małopolskim: Park Rowerowy w Kasinie Wielkiej. I to jaki!? Największy  w Polsce i z bardzo rozbudowaną infrastrukturą. Raj dla miłośników dwóch kółek.

Małopolska na rowery

Kasina Wielka to miejscowość położona w powiedzie limanowskim, w gminie Mszana Dolna. Oddalona jest ona zaledwie 50 km od Krakowa. Można do niej z łatwością i bardzo szybko dojechać z całego województwa małopolskiego i śląskiego. Dla wielu podróżników i sportowców z całej Polski, szczególnie północnej i centralnej, jest znakomitym przystankiem wypoczynkowym i regeneracyjnym na przykład w drodze do Zakopanego (kilkanaście kilometrów od trasy). To właśnie w ośrodku narciarskim Kasina SKI w 2017 został ukończony najprawdopodobniej największy Bike Park w Polsce. To tam w 2008 roku odbyły się eliminacje Pucharu Polski, które zgromadziły aż 300 zawodników na dwóch kółkach.

Jedziemy czy skaczemy?

Bike Park Kasina to przede wszystkim dziewięć różnych tras rowerowych. Wszystkie rozpoczynają się na szczycie Śnieżnicy – górze, położonej 1006 m n.p.m i wszystkie zostały przygotowane profesjonalnym ciężkim sprzętem z pasją, z miłości do ruchu, adrenaliny i rowerów. Każda z tras natomiast jest inna pod względem długości, stopnia trudności, a co za tym idzie – każda ma inny kształt, rodzaj przeszkód, możliwość nabrania prędkości, są one przygotowane dla różnych stopni zaawansowania korzystających. Innym kryterium rozróżniającym trasy to kierunek jazdy. Mamy tu trasy downhill i enduro.  Po tych pierwszych możliwy jest zjazd tylko w dół – na górę wraz z rowerem wywozi zainteresowanych tą ekstremalną jazdą nowoczesny i szybki wyciąg kanapowy (wyjazd to tylko 5 minut). Są też takie, którymi można samodzielnie wjechać na górę i zjechać, to te drugie (enduro). Najdłuższą i najłagodniejszą (najłatwiejszą) trasą (co nie zwalnia z obowiązku posiadania kasku, ochraniaczy i odpowiedniego sprzętu!) jest trasa Famili. Trasa ta daje wiele przyjemności początkującym oraz  rodzinom z dziećmi. Nachylenie wynosi tu do 5%, a zakręty zostały odpowiednio wyprofilowane. Snake jest bardzo podobna, z nachyleniem do 6%. Pozostałe to już prawdziwa jazda! Istnieje tu oczywiście gradacja związana z ilością, wielkością i wysokością przeszkód oraz ukształtowaniem tras. Generalnie jednak mamy tu już do czynienia z dużą prędkością, z ryzykiem upadku, ze sporą adrenaliną.

Dziewięć tras

Trasy działają jak magnes na miłośników szybkiej jazdy, przelotów na rowerze (do 25 metrów), skakania. Na trasach dla zaawansowanych kolarzy grawitacyjnych, sportowcy zmagają się z trudnymi skoczniami, stromymi uskokami leśnymi, przeszkodami najeżonymi korzeniami drzew. Bardzo ciekawy teren, na którym przeżywa się prawdziwą przygodę to teren trasy dzikiej. Została ona stworzona przez lokalnych rowerzystów. Obecnie została odnowiona, przekopana, ale pozostawiona w znacznym stopniu swojej dzikiej naturze, co daje szerokie pole manewru, pozwala się sprawdzić w spotkaniu z przyrodą: z kamieniami, roślinami, pędami, zaskakującymi zakrętami, pobudzającymi wyobraźnię. Wspaniała, dzika zabawa, także  dla rozpoczynających przygodę z kolarstwem ekstremalnym. Każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegółowo zostały rozpisane i oznaczone trasy na stronie bikeparkkasina.pl. Warto przeczytać ich charakterystykę, aby dobrać właściwą dla siebie.

Zaplecze Bike Park Kasina

Bike Park Kasina to wszystko, czego kolarz potrzebuje. W jednym miejscu zaspokoić można wszystkie potrzeby związane z rowerowym szaleństwem. To nie tylko wyżej opisane trasy, ale też cała infrastruktura. Chcesz spróbować a nie masz własnego sprzętu? Na ternie Parku jest wypożyczalnia – i możesz, nie mając nic, kompletnie się wyposażyć, nawet w kamerę. Chcesz nauczyć się ekstremalnej jazdy? Instruktorami w szkole rowerowej, znanej w całej Polsce, są doświadczeni rowerzyści oraz uczestnicy i medaliści Igrzysk olimpijskich. Przebiłeś oponę albo nie zdążyłeś kupić części? Możesz to zrobić albo w serwisie, albo  w bardzo dobrze zaopatrzonym sklepie rowerowym, posiadającym sprzęt i akcesoria wiodących marek. Dbasz o swój pojazd? Możesz korzystać z myjki rowerowej na terenie Parku. Nie musisz też się martwić o dobrą  restaurację, ponieważ na tym terenie jest karczma, serwująca pyszne domowe i regionalne dania. Wokół są parkingi i pole namiotowe. Dobry nocleg z łatwością można wybrać na freeskihotele.pl.

Trasy są wciąż rozbudowywane i ulepszane.  Wysoki standard, zachwycająca okolica i profesjonaliści tworzący to miejsce przyciągają rzesze nie tylko amatorów, fanów dwóch kółek, ale i wyczynowych sportowców. Bike Park Kasina prawdopodobnie wkrótce stanie się jednym z krajowych centrów rowerowych.

One thought on “Bike Park Kasina – nowy park rowerowy w Polsce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *