Rower to nie tylko efektywny środek transportu po zatłoczonych miastach. To także jeden z najlepszych sposobów na zbudowanie dobrej kondycji. Żeby osiągać jak najlepsze efekty należy dobrze zaplanować treningi i przestrzegać kliku podstawowych zasad.

Zrównoważony wysiłek

Pierwszym celem jaki powinniśmy sobie postawić trenując jazdę na rowerze, jest przystosowanie organizmu do długiego wysiłku o niskiej intensywności. Jest to fundament do dalszego trenowania z sukcesami. Chodzi o to, żeby móc jechać na rowerze przez długi czas, bez tak zwanej zadyszki, a tym samym bez przystanków i zwalniania. Najlepiej przyjąć, aby nasze tętno maksymalne nie przekraczało wartości ok. 60%. W ten sposób będziemy osiągać optymalny wysiłek tlenowy.

Długość treningów

Osoby początkujące, które dotąd nie spędzały czasu na rowerze, nie muszą od razu narzucać sobie długich godzin, czy dalekich dystansów treningu. Najlepiej stopniowo przystosowywać się do wysiłku tlenowego. Na początek może to być nawet 15 minut nieprzerwanej jazdy. Z czasem, gdy organizm się przyzwyczai, należy wydłużyć czas do 60 i później nawet do 90 minut. Treningi można przeprowadzać trzy do czterech razy w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, żeby dać czas na regenerację naszego ciała. Wypoczęte ciało osiąga lepsze wyniki, niż ciągle katowane obciążeniem mięśni i układu nerwowego.

Sprzęt

Warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt już na początku. Sprawny rower to podstawa w tym sporcie. Pamiętajmy też, że jeśli trenujemy w terenie to przede wszystkim zadbajmy o nasze bezpieczeństwo. Hamulce oraz oświetlenie muszą dobrze działać. Kask ochronny to rzecz do której trzeba się przyzwyczaić. Nasza głowa to ostatnia rzecz jaką chcielibyśmy uszkodzić. Oprócz tego pulsometry, czy mierniki odległości znacznie ułatwią nam prowadzenie treningów i kontrolę naszych osiągnięć.

Dieta

Oczywiście każdy kto uprawia sport, wie jak ważna jest odpowiednia dieta. Niezbędne jest, żeby spożywać odpowiednią ilość kalorii w stosunku do wysiłku codziennego i masy ciała. W dzisiejszym zabieganym świecie nie każdy ma czas żeby przygotowywać w kuchni posiłki z dokładnie obliczoną zawartością kalorii i składników odżywczych. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem jest catering dietetyczny. Obecnie w każdym mieście dostępna jest tego typu usługa. Możemy swobodnie dobrać plan diety do naszego zapotrzebowania. Taka dieta pudełkowa pozwala zaoszczędzić cenny czas i jest po prostu bardzo wygodna.

Plan treningowy

Aby widzieć efekty i móc kontrolować swoje postępy dobrze przygotować dobie plan treningowy. Plan taki jest absolutnie kwestią indywidualną. Po zbudowaniu podstawowej wytrzymałości organizmu najlepiej ustalać sobie cele, aby jeszcze bardziej podkręcić kondycję. Na przykład coraz krótszy czas na przejechanie odcinka o tej samej długości. Bardzo dobrym motywatorem jest także chęć wzięcia udziału w zawodach, organizowanych również dla amatorów. Dobry plan treningowy pozwoli nawet zająć upragnione pierwsze miejsce na podium.

30 thoughts on “Trening rowerowy – 5 najważniejszych zasad”
  1. Przy obecnych zimach śmiało można jeździć , oczywiście trzeba zadbać o bezpieczeństwo ,jak już wcześniej było wspominane kask na pewno ale też warto założyć opony z innym bieżnikiem

  2. Przy obecnych zimach śmiało można jeździć , oczywiście trzeba zadbać o bezpieczeństwo ,jak już wcześniej było wspominane kask na pewno ale też warto założyć opony z innym bieżnikiem

  3. Stosowanie się do tych zasad, naprawę może poprawić jakość naszej jazdy. Szczególnie z dietą mam problem, ale postaram się nad tym popracować :p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *