Jazda na rowerze daje przyjemność. To także świetny środek transportu, którym można dojechać do pracy, przez co oddaje się swoistą przysługę środowisku. Ale to także aktywność fizyczna i sposób spędzania wolnego czasu. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniego roweru. Dzisiaj przyjrzymy rowerowi górskiemu i hybrydzie. Oto nasze wnioski.

Rower górski – tradycja w najlepszym wydaniu

Rower górski chyba każdemu kojarzy się z prezentem, o jakim marzyło się z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Bądźmy szczerzy, wtedy niekoniecznie zwracało się uwagę na jakość, wszak liczyło się posiadanie górala, którym można było pochwalić się na dzielnicy. Na szczęście obecny rower górski nie ma wiele wspólnego z tamtymi modelami. I obecnie można go określić mianem niezawodnego. Rama najlepiej powinna być wykonana z aluminium, bądź też droższego karbonu. Tutaj znaczenie ma również wybór kół, do wyboru mamy 26, 27,5, bądź też 29 cali. Oczywiście najlepsze koła to takie, które spełnią twoje oczekiwania. Zatem dużo zależy od stylu jazy, ale również jej sposobu. Zatem jeżeli zależy ci najbardziej na zwrotności to mniejsze sprawdzą się dla ciebie najlepiej. Z kolei, gdy wolisz szybką jazdę i łatwiejsze pokonywanie przeszkód to oczywiście 29 calowe będą dla ciebie idealnym wyborem.

Rower górski – przeznaczenie ma znaczenie

Rower górski jak sama nazwa wskazuje sprawdzi się do jazdy po trudnym terenie. Zatem, jeżeli preferujesz taką aktywność fizyczną i pokonywanie znacznych odległości to naprawdę świetny wybór. Jednak wbrew pozorom taki rower również nadaje się do jazdy po mieście. Bez problemu pokonasz miejskie przeszkody, a ich nie brakuje. Również, jeżeli rowerem zamierzasz dojeżdżać do pracy, po asfaltowej drodze, to warto wybrać rower górski. Do zalet na pewno można jeszcze dodać fakt, że możesz na nim naprawdę się rozpędzić, a jednocześnie nie będziesz zanadto odczuwał drgań, nawet gdy napotkasz przeszkodę.

A może rower hybrydowy?

Coraz więcej zwolenników posiada też rower hybrydowy. Choć nie jest jeszcze tak popularny jak rower górski, to warto i jemu dokładnie się przyjrzeć. Na samym początku warto uświadomić sobie, czym jest owa hybryda. Otóż najłatwiej to ująć, że rower hybrydowy jest jednośladem pomiędzy rowerem klasycznym, a elektrycznym. Posiada więc napęd elektryczny, który działa na zasadzie power on demand. Oczywiście kiedy tylko chcemy to nie musimy korzystać z wspomagania. Zatem taki rower jest idealny dla osób, które nie mają kondycji, bądź też rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na rowerze. Jednak hybryda hybrydzie nierówna, zatem przy wyborze nie należy kierować się tylko instynktem, ale zwrócić uwagę na jakość. W tym przypadku duże znaczenie ma bateria oraz odległość, jaką można przejechać bez pedałowania. Warto też zwrócić uwagę na silnik i jego moc, gdzie dobrym wyborem może być też silnik bez szczotkowania o mocy 250 Wat.

Rower górski, czy hybrydowy-co wybrać?

Otóż każdy z tych rowerów ma wiele plusów. Jednak główna różnica polega na tym, że rower hybrydowy posiada silnik elektryczny. Zatem działa nie tylko na siłę mięśni. Stąd polecany jest dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą wybierać tradycyjnych “górali”. Oba te rowery nadają się jako środek transportu do pracy, jednak rower górski jest bardziej niezawodny w trudnych warunkach. Również cena roweru górskiego nawet bardzo wysokiej jakości jest niższa niż roweru hybrydowego. Warto jeszcze zwrócić uwagę na wygodę, o ile wygoda w prowadzeniu jest taka sama, to gdy dojdzie do awarii, czy uszkodzenia jakiegoś elementu to trzeba zdawać sobie sprawę, że rower górski jest znacząco lżejszy. A jeśli chodzi o dizajn, to oczywiście w dużej mierze kwestia gustu, jednak rowery górskie są bardziej smukłe i na pierwszy rzut oka estetyczne. Natomiast napęd hybrydy jest zaletą i to dużą, o ile nie rozładuje się nam bateria. Wtedy musimy pedałować już siłą mięśni.

Wybór roweru nie jest łatwy. Warto skorzystać z naszego poradnika, gdyż możecie dowiedzieć się najważniejszych informacji o obu tych rodzajach. Najlepiej wybrać taki model, który dostosowany jest to naszych potrzeb i stylu życia. Niezależnie, jaki wybierzecie to i tak podjęliście słuszny wybór, gdyż robicie coś dla swojego zdrowia i planów. Oczywiście pamiętajcie by zawsze wybierać rowery wysokiej jakości.

52 thoughts on “Rower hybrydowy czy tradycyjny “góral” – co wybrać?”
  1. Zadziwiliście mnie – myślałam, że o rowerach wiem prawie wszystko, a tu okazuje się, że jest jeszcze jakiś rower hybrydowy :p Kto by za tym nadążył?

  2. Bardzo lubię jeździć na rowerze górskim, o wiele bardziej niż na miejskim. Niestety, ostatnio sprawiał mi trochę problemów, więc muszę kupić nowy.

  3. Rower hybrydowy nie ma nic wspólnego z elektrycznym. Hybrydowy służy do jazy po mieście, żwirze i leśnych ścieżkach. To hybryda roweru górskiego i drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *