Jak wrócić do formy po zimie - proste i skuteczne porady dla rowerzystów

Nie każdy rowerzysta chce lub ma możliwość korzystania z jednośladu przez cały rok, a większość osób do regularnych przejażdżek wraca dopiero wraz z nadejściem ciepłych wiosennych dni.

To natomiast wiąże się z koniecznością odzyskania formy sprzed przerwy, aby można było osiągnąć cele treningowe w nowym sezonie. Ważne jest nie tylko przygotowanie fizyczne, ale również psychiczne oraz zadbanie o sprzęt.

Dobre nastawienie jest najważniejsze

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest znalezienie motywacji do regularnych przejażdżek rowerem, niezależnie od tego, czy chodzi o dojazdy do pracy, weekendowe wycieczki, czy o treningi. Cele powinny być realne i rozbite na mniejsze części, które będą łatwe do zrealizowania. Przykładem takich celów może być wyrobienie kondycji, aby można było bez problemu przejechać 50 kilometrów, ukończenie maratonu lub nawet zamiana samochodu na rower podczas dojazdów do pracy.

Przegląd stanu technicznego po zimie

Nawet odpowiednio przechowywany rower wymaga przeprowadzenia kontroli stanu technicznego, jeżeli był przez wiele tygodni nieużywany. Można to zrobić samemu lub zlecić doświadczonym serwisantom. Dzięki temu skontrolowane zostaną takie elementy, jak ciśnienie w oponach, stan łańcucha, działanie hamulców i inne rzeczy, które wpływają zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo rowerzysty.

Przygotowanie fizyczne do sezonu rowerowego

Jeżeli natomiast chodzi o przygotowanie fizyczne, powinny uwzględniać stopniowe zwiększanie pokonywanego dystansu (zdecydowanie lepiej zacząć od kilku – kilkunastu kilometrów i dopiero po kilku razach zwiększyć dystans. To samo dotyczy częstotliwości treningów).

Oprócz tego warto wykonywać skłony, skręty tułowia, przysiady, plank (deska) oraz przeróżne ćwiczenia pozwalające wzmocnić nogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *