Podobnie jak lekkoatletyka czy pływanie, kolarstwo górskie, inaczej MTB, to zróżnicowany wewnętrznie sport. W zależności od dyscypliny, rowerzyści poruszają się po odmiennych typach terenu, co wymusza określoną konstrukcję rowerów. Nie zawsze najważniejsza jest prędkość. Czasem bardziej ceni się efektowne pokonywanie przeszkód i powietrzne akrobacje. Zastanawiasz się, co kryje się pod nazwami downhill, enduro czy cross country? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o rodzajach kolarstwa górskiego!
Downhill (DH)
Downhill, czyli zjazd, to forma kolarstwa grawitacyjnego dla miłośników zawrotnych prędkości i adrenaliny. Zawodnicy poruszają się po przygotowanych wcześniej stromych i trudnych technicznie trasach z przeszkodami w postaci skoczni, dropów, kamieni, band, korzeni i innych nierówności terenu. Im szybciej, tym lepiej – prędkość dochodzi nawet do 90 km/h! Podczas zjazdu wykorzystuje się wyjątkowo wytrzymałe rowery z pełnym zawieszeniem, które ze względu na swoją konstrukcję praktycznie wykluczają jazdę pod górkę lub po płaskim terenie. Z tego powodu trasy zjazdowe są zazwyczaj zlokalizowane w pobliżu wyciągów.
Freeride (FR)
Freeride to dyscyplina podobna do downhillu, ale nastawiona bardziej na zabawę i kreatywność niż pobijanie kolejnych rekordów prędkości. Między startem a metą zawodnicy mogą się poruszać dowolnie wybranymi trasami. Zawody są mniej sformalizowane i różnią się między sobą zasadami. Nie zawsze najważniejszy jest czas. Dużą wagę przywiązuje się do sposobu pokonywania przeszkód, które do łatwych nie należą. Wysokie dropy, drewniane mostki, skocznie i równoważnie – na miłośników freeride’u czeka sporo wyzwań. Tutaj również wykorzystuje się ciężkie rowery z pełną amortyzacją, ale możliwa jest na nich jazda pod górkę. Do przyjemnych jednak nie należy, więc freeride’owcy również korzystają z wyciągów.
Dual Slalom i Four Cross (DS i 4X)
Dual Slalom i Four Cross to dwie odmiany rowerowych wyścigów równoległych. W pierwszej dyscyplinie równocześnie startuje dwóch zawodników, a w drugiej aż czterech. Zawody należą do bardzo widowiskowych. Trasa nie jest wyjątkowo stroma, ale kręta, wąska i pełna wybić. Przejazd trwa zaledwie kilka minut, w ciągu których wiele potrafi się zmienić. Zazwyczaj stosuje się rowery typu hardtail, z amortyzacją jedynie z przodu, które są nieco lżejsze i umożliwiają jazdę również pod górkę.
Cross Country (XC)
Zawody cross country polegają na kilkukrotnym przejechaniu pętli, której długość wynosi 2–5 km. Trasa jest wymagająca technicznie i składają się na nią zarówno podjazdy, jak i zjazdy. Zazwyczaj przebiega przez różnorodne typy terenu: góry, łąki i lasy. Zawodnicy startują równocześnie z tego samego miejsca, a o zwycięstwie decyduje kolejność dotarcia na metę. Trasa ma zazwyczaj długość 20–30 km, a jej przejazd zajmuje około 2 godzin. Podczas wyścigu możliwa jest wymiana części i serwisowanie rowerów w wyznaczonych wcześniej strefach.
Maraton (MT)
Formuła maratonu jest bardzo podobna do cross country, ale stawia się tu przede wszystkim na wytrzymałość. Trasa jest więc dłuższa (od 50 do nawet 200 km) i nieco mniej wymagająca technicznie. Zawodnicy maratonów górskich i cross country wykorzystują bardzo podobne rowery.
Enduro
Enduro to coś pośredniego między cross country a freeride’em. Zawodnicy jeżdżą po zróżnicowanym terenie, ale sami wybierają najlepszą drogę dotarcia do mety. Formuła zawodów może być różna. Zazwyczaj z całej trasy wybiera się kilka ocenianych odcinków specjalnych, które składają się głównie z trudnych technicznie zjazdów, ale mogą prowadzić również pod górkę. Pomiędzy nimi zawodnicy przemieszczają się o własnych siłach, ale nie liczy się to do końcowej klasyfikacji. Wielu rowerzystów twierdzi jednak, że enduro to nie zawody, lecz styl życia i radość obcowania z górską przyrodą.
Dirt jumping (DJ)
Dirt jumping to widowiskowa dyscyplina, która polega na jeździe po usypanych wcześniej skoczniach z ziemi, czyli tzw. dirtów. Zawodnicy wybijają się wysoko w powietrze i wykonują efektowne ewolucje, których trudność jest oceniania przez sędziów. Rowery wykorzystywane w tej dyscyplinie są małe i zwrotne, ale bardzo wytrzymałe.
Teraz już wiesz, że kolarstwo górskie niejedno ma imię. Szukasz dyscypliny dla siebie? Więcej informacji na temat rowerów MTB znajdziesz na blogu lulagoga.pl, na przykład w naszym artykule o tym, czym różnią się rowery downhill, enduro i trail.
Zdjęcia: lulagoga.pl, pixabay.com, shutterstock.com
Bardzo fajny artykuł do poczytania przy kawie, zabłysnę przy synach, że znam się na takich rzeczach!
Bardzo nam miło :). Serdeczne pozdrowienia dla Pana i synów!
Nigdy nie lubiłam za bardzo jeździć na rowrze, ale remontują ulicę którą dojeżdzam do pracy i chyba będę musiała przeprosić się z rowerem 🙂
Rozpoczęłam już sezon i bardzo się cieszę, że tak mi dobrze na razie idzie. Mam kondycję, mam motywację (również dzięki Wam). Trzymajmy się razem 🙂
Chyba muszę wrócić do kolarstwa górskiego – Wasze artykuły mnie do tego zachęciły 😀 Trzymajcie dalej ten poziom!
Ja jestem typem rowerzysty wycieczkowicza – warto spróbować tej odmiany!
Przepiękne zdjęcia użyte do bardzo interesującego artykułu. Trzymacie poziom 🙂
Konkretny, treściwy post. Bardzo fajnie że zostało to tak dokładnie opisane.
Przymierzam się do zakupu roweru i dzięki temu może wreszcie będę wiedziała który wybrać. Do tej pory nie mogłam się zdecydować.
ja to chyba jestem większym fanem kolarstwa szosowego
Bardzo efektownie to wszystko wygląda, szkoda, że ja tak nie potrafię :p Trudno uwierzyć ale nigdy w życiu nie jeździłam na rowerze…
Mój syn jest wielkim pasjonatem kolarstwa – aż zbyt dużym. Powinnam się cieszyć, ze spędza czas na świeżym powietrzu, ale jednocześnie boję się, że coś sobie zrobi.
W ogóle nie miałem o tym pojęcia, fajnie, że wrzucacie takie ciekawostki, człowiek zawsze dowie się czegoś nowego 🙂
Bardzo interesujące są Wasze wszystkie artykuły. Polecam je z całego serca wszystkim zainteresowanym tematyką kolarską.
A ja myślałem, że właśnie jedno :p Dobrze wiedzieć, że wciąż można odkrywać ten sport na nowo. To nie pozwala się nam nudzić.
Łooo, nie miałem pojęcia, że kolarstwo górskie ma w ogóle jakieś podkategorie 🙂
Dla mnie to zaskoczenie, że można rozbić jazdę na rowerze na tyle dyscyplin
Ja tam kocham rower miejski i raczej przy nim pozostanę. Kolarstwo górskie jest ciekawe, ale o wiele bardziej ryzykowne. Wolę nie próbować.
Rowerowe wycieczki to coś co lubię najbardziej. Cieszę się, że w końcu zaczęło się lato i będzie można trochę pojeździć 😉
Najlepsze kosmetyki barberskie z całego świata. Produkty naturalne światowych liderów na rynku fryzur i stylizacji barberskich. Faceci którzy lubią nowoczesne fryzury w naszej ofercie znajdą : pomady, szampony, toniki, grzebienie. Brodacze mogą zaopatrzyć się w : olejki, blasamy, szampony, mydła. Darmowa wysyłka przy zakupach za 199 zł. Teraz mega nickie ceny. Odwiedź i sprawdź!
https://www.barberpharmacy.pl
Ja akurat uprawiam Dirt, więc dla mnie te dziedziny to chleb powszedni 😀
A ktoś w ogóle uprawia te dyscypliny skoro ja nigdy o nich nie słyszałam?
To prawda, jeśli tylko trochę się na tym zna, wiadomo, że to nie jest jedno i to samo 🙂
Nawet nie wiedziałem, że jest tyle rodzajów kolarstwa. Ciekawy artykuł!
Dobór odpowiedniego roweru w kolarstwie to kluczowa sprawa. Dobrze, że zwracacie na to uwagę.
Nie słyszałem o wielu rodzajach, ale już się dokształciłem 🙂
Nie wiedziałem, że jest tyle rodzajów kolarstwa górskiego, ciekawe informacje!
Fajny artykuł, dawajcie więcej takich ciekawostek! 🙂
Świetny artykuł, dowiedziałem się w nich wielu nowych rzeczy.
Fajnie wiedzieć, że jest więcej rodzajów, może jak kiedyś będę w 1 z 10, to zaskoczę wiedzą pana Sznuka 😀
Bardzo ciekawy artykuł 🙂 Czekam na więcej podobnych informacji.
O proszę, też się dowiedziałem czegoś nowego, do tej pory zupełnie o tym nie słyszałem.
Ciekawa sprawa, nie miałem o tym pojęcia. Dajcie więcej takich artykułów!
Ja coś tam wiedziałem na ten temat, ale nie aż tak dużo 😉
Świetny artykuł!
___
http://ucando.blogx.pl/
Ja to jeszcze nigdy nie jeździłem rowerem po górach.
ja bardziej lubie kolarsto szosowe
Downhill to jest to, ta adrenalina i emocje!
A ja znałem akurat wszystkie rodzaje, choć nie interesuję się zbytnio 🙂
według mnie kolarstwo to ciekawe hobby
Uwielbiam jazdę na rowerze!
___
https://ddwloclawek.pl/pl/701_materialy_partnera/34927_seo_i_pozycjonowanie_czy_to_naprawde_dokladnie_to_samo.html
Jazda na rowerze to moje hobby!
Dla mnie największy hardkor to downhill
jak dla mnie jazda na bmx jest najbardziej ciekawa
Parę znałem, paru nie znałem. Fajny tekst.
Uwielbiam tę dziedzinę sportu!
Ja podziwiam downhillowców, to są szaleńcy 🙂