planowanie trasy

planowanie trasyWybierając kierunki swoich wyjazdów, najczęściej szukamy takich miejsc, gdzie będziemy mogli wypocząć od codziennych zajęć. Wypoczynek planować można na wiele różnych sposobów. Jedni wybierają się co roku w te same miejsca, na przykład nad morze, aby leniwie spędzać czas nad wodą, kąpać się w falach, spacerować czy budować zamki z piasku. Inni wybierają wakacje poza granicami kraju, gdzie mogą doświadczyć nieco egzotyki i zobaczyć kulturę odmienną od naszej i orientalne miejsca. Jeszcze inni siadają z mapami i przewodnikami turystycznymi, aby zaplanować ciekawą trasę i odkryć nieznane miejsca naszego kraju. Dla nich dziś prezentujemy kilka rad, aby ułatwić im planowanie trasy.

1. Przede wszystkim mierz siły na zamiary.
Jeżeli wybierasz się w jakieś miejsce bogate w różnorodne atrakcyjne miejsca, to nie planuj, że obejrzysz wszystko w jednej dzień. Bezcelowe będzie, jeżeli zamek z Malborku obejrzysz tylko pobieżnie. Warto wcześniej poczytać, jakie atrakcje odbywają się w międzyczasie, na przykład pokazy światło i dźwięk odbywające się nocną porą czy rekonstrukcje historyczne.

2. Wybieraj
Na początku wraz z współtowarzyszami podróży zróbcie burzę mózgów i wypiszcie wszystkie miejsca, które chcecie odwiedzić i zobaczyć. Wypiszcie wszystko, co przyjdzie Wam do głowy, a następnie wybierzcie spośród nich miejsca najciekawsze i stwórzcie z nich plan podróży. Swoje zapiski zachowajcie, bo przydadzą się przy planowaniu kolejnej podróży.


3. Nie trzymaj się sztywno planu

Przygotowany plan nie musi być rygorystycznie przestrzegany, zwłaszcza jeżeli poruszasz się własnym transportem. Sprawa trochę się komplikuje, jeżeli korzystasz z komunikacji miejskiej, ale warto pamiętać, że zawsze znajdzie się następny pociąg czy autobus. Czasami zbaczanie z zaplanowanej trasy może zaowocować obejrzeniem ciekawych miejsc, często niedostępnych na co dzień lub poznaniem ciekawych osób.

4. Nie spiesz się
Oglądanie wszystkiego w pośpiechu nie jest przyjemne, więc nie poganiaj towarzyszących ci osób, aby przestali zachwycać się drewnianym kościółkiem czy ukwieconą łąką. Znajdź czas, aby zrobić zdjęcia mijanych miejsc na pamiątkę. Nie spiesz się także na drodze – zdejmij nogę z gazu, aby dojechać bezpiecznie do celu.

etrasa.plPlanowanie trasy wakacyjnych wyjazdów nie jest sprawą trudną, jeżeli podejdziemy do tego z dobrym nastawieniem. W końcu planujemy swój zasłużony wypoczynek. W planowaniu pomóc może eTrasa.pl, gdzie znaleźć można opis wielu ciekawych miejsc i podzielić się swoimi trasami z gronem znajomych.

One thought on “Zaplanuj trasę swojego wyjazdu”
  1. Uwielbiam rowerowe wycieczki, zazwyczaj planujemy tylko miejsce w które się udamy, ale bez jakiś sztywnych ustaleń czasowych lub trasowych, jedziemy jak nas prowadzi droga 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *