Odblaski

OdblaskiJazda rowerem jest nie tylko popularną formą rekreacji. Dla wielu osób rower stał się sposobem na poruszanie się po mieście, dojazd do szkoły, pracy, na uczelnię. Rowerzystów coraz częściej widać na ulicach, w parkach – bez względu na porę dnia i pogodę. Ta coraz liczniejsza grupa uczestników ruchu drogowego powinna więcej uwagi poświęcić swojemu bezpieczeństwu.

Mimo alarmujących statystyk dotyczących wypadków i apeli policji o zadbanie o własne bezpieczeństwo wciąż sporo rowerzystów jest na ulicach zupełnie niewidocznych. Pora roku jest teraz bardzo niesprzyjająca, jeśli chodzi o widoczność na drogach. O zakładaniu elementów odblaskowych powinny pamiętać wszystkie osoby, które poruszają się na rowerze, zarówno w mieście, jak i poza terenem zabudowanym.

Rano, gdy sporo osób dojeżdża w ruchu miejskim rowerem do pracy jest jeszcze szaro, a po popołudniu wciąż jeszcze szybko zapada zmrok. Ciemne, zimowe ubranie dodatkowo nie ułatwia zadania kierowcom, gdy na bocznych drogach brakuje oświetlenia. Naprawdę trudno jest dostrzec rowerzystę i odpowiednio zareagować, gdy ten gwałtownie włącza się do ruchu, bądź przejeżdża z lewej strony samochodu, by tuż przed skrzyżowaniem ponownie niespodziewanie skręcić w prawo.
O wypadek w takich warunkach nie jest trudno i może się okazać, że brak przysłowiowego ułamka sekundy spowoduje tragiczne w skutkach konsekwencje.

Dla własnego bezpieczeństwa warto nie tylko zwracać uwagę na prawidłowe oświetlenie przy samym rowerze, ale też zakładać dodatkowe akcesoria odblaskowe. Bardzo dobrze spełniają swoją funkcję samozaciskowe opaski odblaskowe, które można bez problemu wrzucić do najbardziej zapchanej torby – mówi Kamila Szymańska z portalu kamizelkiodblaskowe.com.pl. Nie ma prostszego elementu odblaskowego niż opaski. Są lekkie, nie krępują ruchów, posiadają blaszkę samozatrzaskującą, więc same dopasowują się do ciała. Można je kupić w kilkunastu kolorach.

Odblaski są niewielkie, ale naprawdę mogą uratować czyjeś życie lub ocalić zdrowie. Dzięki opaskom odblaskowym rowerzysta staje się widoczny dla nadjeżdżającego samochodu już z odległości 200-300 m. Zakładanie odblasków powinno stać się nawykiem każdego rowerzysty, tym bardziej, że ich używanie nie ma najmniejszego wpływu na komfort, czy dynamikę jazdy.

5 thoughts on “Opaski odblaskowe – dobre rozwiązanie dla każdego rowerzysty!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *