Rowerowa rekreacja wciąga coraz szersze grono osób. Jeśli chcemy czuć się na rowerze maksymalnie dogodnie i komfortowo, oprócz doboru odpowiedniego pojazdu i osprzętu powinniśmy zadbać o właściwy strój. Choć jadąc na jednośladzie nie stąpamy bezpośrednio po ziemi, buty rowerowe są również ważną częścią ekwipunku.

Co oprócz roweru potrzebne do rowerowej jazdy?

spdWybór odpowiedniego roweru to oczywiście pierwsza rzecz, jaką należy zrobić, zaczynając swoją przygodę z jazdą jednośladem. Wszystko zależy od tego, po jakiej nawierzchni mamy zamiar jeździć oraz od własnych predyspozycji. Kiedy już wybierzemy pomiędzy przystosowanym do trudnych warunków rowerem górskim, super szybką szosówką, turystycznym rowerem trekkingowym i praktycznym rowerem miejskim, czas na kompletowanie innych potrzebnych akcesoriów!

Bluza, spodnie, buty rowerowe – zanim zaczniemy dobierać właściwą garderobę, warto zwrócić uwagę na kilka przydatnych akcesoriów, spośród których na początku wymienić można elementy oświetlenia. Choć często bagatelizujemy tę kwestię, lampy są ogromnie ważne, w dużym stopniu wpływają na nasze bezpieczeństwo na drodze. Odblask, lampa z tyłu i z przodu – na pewno nie może ich zabraknąć w naszym rowerze, jeżeli tylko zamierzamy jeździć w godzinach wieczornych.

Jeśli chcemy jeździć nie tylko w piękną słoneczną pogodę, ale również podczas opadów, przydadzą nam się także błotniki, które nie zawsze są w podstawowym wyposażeniu roweru. Kolejnym wartym uwagi gadżetem rowerowym jest licznik kilometrów, który przyda się szczególnie osobom poważniej myślącym o rowerowym sporcie i chcącym wciąż polepszać swoje osiągi. Jeśli wybieramy się na długie wyprawy możemy zaopatrzyć się także w rowerową nawigację GPS. Wycieczkowiczom przydadzą się także bagażniki lub specjalne sakwy i torby rowerowe montowane z tyłu, z przodu lub na ramie.

Strój rowerzysty
Teoretycznie jeździć można w każdym ubraniu, jednak z uwagi na wysiłek fizyczny pokonywany podczas jazdy oraz istniejący opór powietrza, lepiej zafundować sobie odpowiednie do tego sportu ciuchy. Przylegająca do ciała podkoszulka zapewniająca idealne odprowadzanie potu to bardzo praktyczny i dający komfort element stroju rowerzysty. Kolejna warstwa to koszulka – powinna być wygodna i wykonana z szybko schnącego materiału. W zimniejsze dni nie może zabraknąć kolejnej warstwy – bluzy lub kurtki rowerowej chroniącej od wiatru, a zarazem zapewniającej dobrą wentylację.

Nie mniej ważną rolę odgrywają spodnie lub spodenki. Świetnie sprawdzają się elastyczne legginsy wykonane z lycry lub podobnych sztucznych materiałów. Spodnie na rower powinny być wyposażone w elementy chroniące przed otarciami. Kolejna istotna kwestia – buty rowerowe. Wybór odpowiedniego modelu w znacznej mierze zależy od typu naszych rowerowych wojaży.

Jak wybrać buty rowerowe?
Zaczynając swą przygodę z rowerem, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużą różnicę mogą sprawić dobrze dobrane buty rowerowe. Istotą tego rodzaju obuwia jest podeszwa, a raczej sposób jej wykonania – taki, aby noga rowerzysty jak najlepiej „współpracowała” z pedałami. Podeszwa w butach rowerowych jest sztywna i wyposażona w specjalny bieżnik, przy czym poziom sztywności uzależniony jest od przeznaczenia obuwia – czy na rower szosowy, czy górski, turystyczny, czy miejski, etc.

Rozważając zakup jak najlepszych butów rowerowych weźmy więc pod uwagę, gdzie i jak szybko zamierzamy jeździć. Inne buty sprawdzą się na asfalt, a zupełnie inne do jazdy po ekstremalnym terenie. Warto wybrać się do specjalistycznego sklepu i dopasować idealny model dla siebie. Pamiętajmy, że w butach rowerowych ma być nam przede wszystkim wygodnie.

Więcej informacji w tym temacie udzielić może AgaSportSklep – firma sprzedająca buty rowerowe SPD oraz inne akcesoria dla cyklistów.

4 thoughts on “Niezbędny ekwipunek rowerzysty”
  1. Chciałbym jeszcze dodać coś na temat bezpieczeństwa i odpowiedniego oświetlenia swojego roweru i ekwipunku. Oprócz standardowych motywów, można posłużyć się też sprayem odblaskowym i spryskać nim kask, ramę i opony roweru, albo nasze ciuchy, więcej znajdziecie pod tym adresem: http://albedo100-polska.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *