trasa-rowerowa-w-toskanii

trasa-rowerowa-w-toskaniiJeśli marzy nam się rowerowa wyprawa do Włoch, warto pod uwagę wziąć Toskanię. To region uwielbiany przez turystów, z bardzo bogatą infrastrukturą stworzoną pod ich kątem. Jednak to nie jedyny plus: jeśli marzymy o pedałowaniu wśród winnic, starożytnych ruin albo po prostu po górzystym terenie – Toskania jest w stanie nam to wszystko zapewnić.

Rodzaje tras rowerowych w Toskanii

Toskania ma wiele wytyczonych ścieżek rowerowych. Biegną one zazwyczaj równolegle do lokalnych dróg, co sprawia, że czeka nas sporo ciekawych widoków. Jeśli jednak nie chcemy podróżować utwardzonymi szklakami, a zależy nam na sprawdzeniu swoich możliwości – mamy do wyboru inne opcje. Przede wszystkim warto pamiętać, że Toskania to region górzysty, miejscami pagórkowaty. Część szlaków turystycznych wiedzie na przykład przez górskie przełęcze albo po dość stromych zboczach – będą one idealne dla wielbicieli mocniejszych wrażeń. Wjeżdżając pod górę możemy się nieźle zmęczyć, jednak warto pamiętać, co czeka nas z drugiej strony: długi zjazd wśród zielonych winnic.

Wypożyczalnie rowerów w Toskanii

W Toskanii, jak w większości cywilizowanych krajów, jeśli nie mamy swojego sprzętu, bez problemu wypożyczymy rower. Jeśli zależy nam na zwiedzeniu największych miast, jak Florencja czy Siena – działają tam nasze odpowiedniki rowerów miejskich. Często połączone są z kartą turysty – kupując ją na określony czas mamy zapewniony nie tylko rower, ale także wejścia do muzeów lub zniżki w restauracjach.

Bardzo często rowerami do wypożyczenia dysponują też hostele, pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne. Jeśli zależy nam na rowerowych przejażdżkach – warto po prostu poszukać noclegu, które wypożyczenie roweru oferuje w cenie.

Kiedy najlepiej wybrać się na rower do Toskanii?

Decydując się na rowerową wyprawę do Toskanii warto ominąć zimę, gdyż wtedy zwyczajnie przeszkodzi nam zła pogoda: niekoniecznie będzie to śnieg, a raczej deszcz i silny wiatr. Podobnie sprawa ma się z latem – duże upały sprawią, że jazda na rowerze zmieni się w piekło, nawet o dość wczesnej godzinie. Najlepsze warunki są od marca do czerwca i od połowy września do listopada. Miesiące te pozwalają także ominąć główny napływ wakacyjnych turystów.

Przykładowa trasa po Toskanii

Poniżej prezentujemy przykładową trasę rowerową. Jeśli masz ochotę zobaczyć inne, zajrzyj na stronę: https://wakacjewtoskanii.pl/wakacje-we-wloszech/rowerem-po-toskanii/

Dookoła Jeziora Bolsena

Dystans: 55.1 km
Kategoria: szosowe i trekkingowe
Trudność: łatwa
Start i meta: Gradoli

Jezioro Bolsena znajduje się na południu Toskanii, około 50 kilometrów od Rzymu. Trasa ta, niezbyt znana zagranicznym turystom, gwarantuje nam możliwość posmakowania typowego, włoskiego życia. Przez większość trasy poruszamy się po asfalcie, jedynie kawałek drogi przyjdzie nam przejechać ubitym duktem. Po drodze miniemy trzy, typowe włoskie miasteczka, gdzie możemy zatrzymać się na jedzenie lub włoską kawę.

4 thoughts on “Rowerowa Toskania – co należy wiedzieć?”
  1. Mój synek pod choinkę chce klocki LEGO jednak zaznaczył, że chciałby takie, aby można z nich było ułożyć auto np.radiowoz 🙂 A taki zamek sama bym ułożyła. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *