buty na rower

Dobra para butów do jazdy na rowerze stanowi niezbędny element ekwipunku każdego, kto poważnie myśli o jeździe. Warto jednak pamiętać, że dobór sportowych butów na rower będzie się różnić w zależności od rodzaju jazdy, którą dana osoba się podejmuje. Czym się charakteryzują buty triathlonowe? Jakie aspekty warto uwzględnić, wybierając buty na rower?

Jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę, kupując buty na rower?

Na rynku akcesoriów sportowych istnieje ogromna liczba modeli i marek obuwia. Wybór odpowiedniego modelu w najlepszej cenie może być więc trudny. Wśród kluczowych zmiennych, jakie kupujący powinien uwzględnić podczas zakupu obuwia rowerowego, znajduje się:

  • system zapinania – jednym z rozwiązań praktykowanych przez wiele wyspecjalizowanych marek obuwniczych jest system, który ma za zadanie umożliwić swobodę ruchu i zmniejszyć obciążenie stawów kolanowych i kostkowych;

 

  • rodzaj pedałów w rowerze – osoby, które mają zwyczajne niezatrzaskowe pedały, mogą zdecydować się na proste obuwie o nieślizgającej się podeszwie i pozbawione sznurówek, na które nie wydadzą większych sum; ci, którzy cenią sobie kolarstwo, mogą zastosować buty zatrzaskowe (należy pamiętać, że nie sprawdzą się w przypadku trialu); buty zatrzaskowe świetnie sprawdzają się w przypadku butów turystycznych i jazdy rekreacyjnej;

 

  • wkładka – musi być na tyle przewiewna, aby odprowadzać wilgoć na zewnątrz i na tyle komfortowa, aby zapewnić prawidłowe dopasowanie i zapobiec bólom;

 

  • podeszwa – dla osób, które jeżdżą na rowerze półprofesjonalnie, dobre mogą okazać się buty z nieco sztywniejszą podeszwą; zanim jednak się na nie zdecydują, powinni porządnie je przymierzyć – ten typ obuwia na pewno nie będzie komfortowy dla wszystkich uczestników wyścigów i form kolarstwa;

 

  • materiał wykonania – aby odprowadzić wilgoć na zewnątrz, buty na rower muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, przy zachowaniu ich właściwej konstrukcji;

 

  • dopasowanie – dopasowanie obuwia pod względem kształtu i rozmiaru do indywidualnych potrzeb i wielkości stopy jest bardzo ważne dla wygody użytkownika, co jest szczególnie pożądane w sezonie letnim;

 

  • komfort użytkowania – obuwie na rower musi być lekkie i wygodne.

Podeszwy butów rowerowych – na co warto zwracać uwagę?

Podobnie jak w przypadku systemów mocowania, istnieją różne rodzaje podeszew, które pojawiają się w butach rowerowych. Zazwyczaj za wysoką ceną modelu kryje się jego wysoka jakość. Najważniejszą rzeczą w przypadku podeszwy obuwia jest sztywność. Oznacza to, że po przyciśnięciu stopy w obuwiu do pedała roweru podeszwa nie zegnie się. Cienkie podeszwy z miękkiej gumy z reguły nie sprawdzą się zarówno dlatego, że wywierają nierównomierny nacisk na stopę, jak również z racji tego, że przez zginanie ich i zbyt duży nacisk na podeszwę podczas pedałowania można spowodować jej popękanie.

 

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając obuwie rowerowe?

Ważną kwestią jest również ciężar i tu zasada jest prosta: im droższe buty, tym lżejsze podeszwy. Podczas jazdy na rowerze ciężar obuwia powinien nie być duży, gdyż zwiększa zmęczenie.

Niezmiernie istotny jest także materiał, z którego wykonano podeszwę. Buty do kolarstwa na poziomie podstawowym będą zazwyczaj dostarczane z podeszwami z tworzywa sztucznego. Dla początkujących miłośników tego sportu są one więcej niż wystarczające.

Nieco bardziej zaawansowane modele mają podeszwy wykonane z kompozytów węglowych, czyli karbonizowanych (połączenia węgla i tworzywa sztucznego). Cechują się one zazwyczaj wysokim poziomem sztywności, lekkości i niewielką grubością.

 

Jakiego typu buty na pewno nie sprawdzą się na rower?

W przypadku jazdy na rowerze, zarówno tej rekreacyjnej, jak i półprofesjonalnej, na pewno nie sprawdzą się buty sięgające za kostkę, zwłaszcza z usztywnieniem. Podczas pedałowania będą ograniczać swobodę ruchu, uniemożliwiając pełne zgięcie w kostce. Równie nieodpowiednim rodzajem obuwia na rower będą modele o zbyt grubej podeszwie, tym bardziej, jeżeli będą miały obcasy bądź platformy (nawet, jeżeli nie będą wysokie). Należy uwzględnić również to, że w przypadku obuwia innego niż buty zatrzaskowe, powierzchnia podeszwy nie powinna być śliska i powinna stabilnie utrzymywać się na pedałach. Mając na sobie buty rowerowe o zbyt śliskiej podeszwie trzeba włożyć więcej siły podczas pedałowania. Złym wyborem na rower mogą być też buty ze zbyt długimi sznurówkami. Ze względów bezpieczeństwa praktycy zalecają włożenie sznurowadeł całkowicie do wewnątrz.

 

Najważniejsze cechy butów szosowych

Wśród najważniejszych cech butów szosowych wymienia się ich płaską podeszwę wyposażoną w szeroki blok. Służy on do mocowania do pedału, a to z kolei służy przeniesieniu energii nóg na ruch. Co ciekawe, buty szosowe nie mają bieżnika, co pozwala na większą aerodynamikę w czasie jazdy. Tego typu obuwie cechuje również wysoki poziom wentylacji, która zapewnia komfort użytkowania.

 


Buty triathlonowe – czym się charakteryzują?

Buty triathlonowe różnią się od obuwia rekreacyjnego, a tym bardziej od obuwia przeznaczonego do chodzenia. Buty triatlonowe są bardziej profesjonalnym odpowiednikiem butów szosowych, które są nastawione przede wszystkim na bardziej wymagające trasy. Zakup obuwia triathlonowego powinni rozważyć przede wszystkim ci, którzy zajmują się tą dyscypliną sportu. W przypadku osób jeżdżących amatorsko zakup ten może przekraczać realne zapotrzebowanie na funkcjonalne i komfortowe buty do jazdy na rowerze.

Charakteryzuje je bardzo duże odprowadzenie wody za sprawą wstawek z siatki. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy uczestnik triathlonu, przechodząc do następnej dyscypliny, wsiada na rower z mokrymi stopami. Zarówno od góry, jak też we wkładce obuwia znajdują systemy odprowadzające wilgoć, co sprzyja komfortowi. Dla osób, które nie są zainteresowane triathlonem, może być to po prostu forma ekstremalnej wentylacji. Co ciekawe, w przypadku butów triathlonowych z reguły nie stosuje się skarpetek.

Czym jest SPD?

Buty SPD (skrót od nazwy Shimano Pedaling Dynamics) to obuwie rowerowe o profesjonalnym przeznaczeniu, które charakteryzuje się integracją systemu buta i pedału. Podeszwa jest wyposażona w bloki, które pasują idealnie do zatrzasków znajdujących się w pedałach. Osoby zajmujące się kolarstwem na poważnie, zastanawiające się, jakie buty na rower sprawdzą się w ich przypadku najlepiej, zdecydowanie mogą rozważyć zakup butów rowerowych SPD.

 

Jakie buty na rower? Jakie są koszty zakupu obuwia rowerowego?

 

Rozpiętość cenowa obuwia jest dość duża. Osoby, które zdecydują się na buty zatrzaskowe, muszą przygotować się na wydatek co najmniej 200 złotych, a nawet i więcej. Profesjonalne buty sportowe, obuwie turystyczne, czy też triathlonowe może być jeszcze droższe i kosztować około 400 złotych. Najdroższe modele sięgają nawet 600 złotych.

 

 

18 thoughts on “Zastanawiasz się, jakie buty na rower wybrać? Zobacz nasz poradnik”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *