Wiele osób w Polsce błędnie uważa, że gdy od czasu do czasu jeździ po trasach szutrowych albo polnych ścieżkach to konieczny jest rower górski. Niestety jest to mit, ponieważ rower crossowy będzie równie dobrym – o ile nie lepszym – rozwiązaniem. Rower crossowy polegnie dopiero na ścieżkach typowo górskich, gdzie będą kamienie, korzenie i strome podjazdy. I właśnie do takich celów został stworzony rower górski. Aczkolwiek, gdy ktoś ma zacięcie sportowe albo też potrzebuje większego komfortu niż na rowerze crossowym to góral może być dobrym rozwiązaniem na okoliczne ścieżki.
Zalety roweru crossowego
Po pierwsze, takie rowery posiadają zazwyczaj bardziej rekreacyjną geometrię. Bardziej wyprostowana pozycja bezpośrednio wpłynie na nasz komfort (brak bólów pleców, karku). Ponadto posiada on wąskie opony, dzięki którym znacznie szybciej rozpędzimy rower oraz utrzymamy łatwiej stałą prędkość. Rowery tego typu posiadają zazwyczaj większe przełożenia (w naszym przypadku korba 48/38/28 zębów) co klasyfikuje ją w ilości zębów pomiędzy góralami a rowerami szosowymi. Czyli takim rowerem ciężko będzie wjechać na szlak górski, aczkolwiek wzniesienia asfaltowe będzie pokonywać bez większego problemu.
Zalety roweru górskiego
Natomiast do zalet roweru górskiego, będziemy mogli zaliczyć znacznie szersze opony. Są one nieco wolniejsze na asfalcie, ale w terenie zapewnią znacznie większe bezpieczeństwo, komfort oraz szybkość. Ponadto, w rowerach tego typu zmieniona jest geometria ramy na bardziej sportową (przez co osoby początkujące mogą mieć problemy z kręgosłupem). Także zmianie uległ sam napęd, gdzie zmniejszona została ilość zębów na korbie. Pozwoli nam to bez problemu wjechać na strome górskie szlaki. Zaletą jest także amortyzator, który pomoże naszym rękom w najtrudniejszych warunkach.
Znając zalety poszczególnych modeli, będziecie mogli dokonać wyboru odpowiedniego dla Was roweru.
Ja to tylko bym juz po czasie kupowała górski, jest idealny i do każdych warunków 🙂
Właśnie takiego wpisu potrzebowałem. Teraz z łatwością podejmę decyzję.