Rower to w dzisiejszych czasach dla coraz większej grupy ludzi podstawowy środek komunikacji. Oczywiście ciągle jeszcze nam pod tym względem daleko do krajów Europy Zachodniej, ale obecnie obserwujemy wzrost zainteresowania jazdą na rowerze. Rowerem dojeżdżamy nie tylko do pracy, na uczelnię i do szkoły, ale również chętnie spędzamy na nim wakacje i wolne chwile. Obecnie sporą popularnością cieszą się dające duże możliwości rowery elektryczne. Jedną z ciekawszych propozycji są rowery elektryczne na szerokich oponach. Jak się sprawdzają, a także na jakie trasy i dla kogo są polecane?

Rowery elektryczne – najważniejsze informacje

Rower elektryczny to konstrukcja, która nie odbiega bardzo od zwykłego roweru. Jest jednak dodatkowo wyposażony w silnik elektryczny, który może wspomagać wysiłek rowerzysty, na przykład w trudniejszym terenie, czy podczas jazdy pod górę. Silnik napędzany jest przy pomocy akumulatora. W rowerach tego typu wykorzystuje się nowoczesne akumulatory, które łączą w sobie niewielką wagę i dużą pojemność. Nie bez znaczenia jest również krótki czas ładowania.

Rowery najlepszych marek, takie jak na przykład rowery elektryczne Fatbike Muvike łączą w sobie wszystkie te cechy, to znaczy dysponują niewielkim, ale mocnym i wydajnym silnikiem, który napędzany jest przy pomocy lekkiego i pojemnego akumulatora, którego czas ładowania jest relatywnie niski. Rower elektryczny może być też wyposażony w dodatkowy osprzęt, jak wydajne oświetlenie, czy licznik prędkości.

Rowery elektryczne na szerokich kołach – na jakich trasach sprawdzą się najlepiej?

Rowery na szerokich kołach, ja na przykład ceniony przez konsumentów Fatbike elektryczny sprawdzają się doskonale w szczególnie ciężkich do jazdy na rowerze warunkach. Nie zawsze muszą być to góry, czy inny wymagający teren. Rowerem takim można jeździć na przykład po plaży, po piaszczystej, leśnej drodze, czy po każdym innym, niestabilnym rodzaju podłoża. Rowery tego typu sprawdzą się oczywiście również doskonale na innych pozamiejskich trasach. Zasadniczo są to rowery terenowe, które mogą być niezastąpionym elementem wakacyjnego wyposażenia, ale świetnie sprawdzą się również jako rowery uniwersalne – zarówno do jazdy po mieście, jak i do weekendowych wypadów w teren.

Komu najbardziej poleca się rowery elektryczne na szerokich kołach?

Według bardzo popularnej opinii rowery elektryczne to rozwiązanie, które poleca się przede wszystkim osobom starszym i takim, których kondycja fizyczna nie jest w optymalnym stanie. W praktyce okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda, a z jazdy na rowerze elektrycznym cieszyć się może znacznie więcej osób. Rowery tego typu mogą być doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcieliby zacząć rowerową przygodę, albo mają już duże doświadczenie i wybierają się w dłuższe trasy. Elektryczny rower na szerokich oponach z całą pewnością jest dużym ułatwieniem, które pozwoli w ciągu jednego dnia pokonać znacznie dłuższe odcinki.

Rowery elektryczne – czy zawsze się sprawdzają?

Oprócz oczywistych zalet wokół rowerów elektrycznych wyrosło do tej pory również wiele wątpliwości. Najważniejszą z nich jest chyba pojemność akumulatorów rowerów, która przekłada się na to, w jak daleką trasę można pojechać takim sprzętem ze wspomaganiem jazdy. Jednak jak pokazuje doświadczenie, współczesne rowery elektryczne wyposażone są w akumulatory umożliwiające przejechanie na jednym ładowaniu dość długich tras.

Tak na przykład rower elektryczny typu Fatbike na grubych oponach, dzięki zastosowaniu wydajnego silnika może pomiędzy ładowaniami przejechać nawet do 40 km przy pełnym wspomaganiu, co daje dość duże możliwości poruszania się (biorąc pod uwagę, że nie cały czas jeździ się z użyciem elektrycznego wspomagania).

Zalety i wątpliwości dotyczące rowerów elektrycznych

Często poruszaną kwestią jest również dość wysoka cena rowerów tego rodzaju, która najczęściej utrzymuje się w granicach kilku tysięcy złotych. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że większość rowerów elektrycznych wyposażonych jest osprzęt bardzo wysokiej jakości, a ceny porównywalnie wyposażonych rowerów tradycyjnych nie są dużo niższe. Wielką zaletą terenowych rowerów elektrycznych, jak na przykład Fatbike na szerokich oponach jest możliwość łatwej jazdy w prawie każdych warunkach, dzięki czemu jazdą na rowerze możemy cieszyć się niezależnie od wieku, czy kondycji fizycznej.

5 thoughts on “Rowery elektryczne na szerokich oponach – komu i na jakie trasy najbardziej warto je polecić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *