Jaki rozmiar roweru wybrać? 29er czy 26, a może 27.5?

Porównanie rozmiarów koła rowerowegoOd dwóch lat, widzimy mocne zmiany na rynku rowerowym. Jedną z nich, jest zmiana standardów kół w rowerach górskich. Oprócz zmian w postaci montażu sztywnych osi, widzimy także zmiany w średnicy koła. Obecnie mamy 3 główne rozmiary:

  • 29 – czyli średnica 622mm
  • 27.5 – czyli średnica 584mm
  • 26 – czyli średnica 559mm

Każdy z tych standardów ma swoje wady i zalety, z tego też powodu rozmiar koła powinien być dostosowany do preferencji rowerzysty. Warto jeszcze wspomnieć, iż wraz za zmianą rozmiaru koła idzie jeszcze zmiana geometrii ramy. Jest to szczególnie widoczne przy tylnych widełkach, długości górnej rury i miejscu zamieszczenia środka ciężkości.

Przy rowerach 29er, ich niewątpliwą zaletą jest poczucie stabilności i pewności przy większych prędkościach. Z tego też powodu, jest to tak często wybierany rower do XC/Maratonów, ponieważ sam rower idzie jak „przecinak”. Także różnego rodzaju przeszkody, takie jak skały, piach czy żwir nie stanowią wielkiego wyzwania dla rowerów 29er. Ponadto, duże opony przy niskim ciśnieniu są wstanie wyłapać wiele drobnych nierówności. Jednakże, z drugiej strony zawsze rower 29er będzie gorzej skręcał i ciężej będzie go rozpędzić. Ponadto, będzie także mniej sztywny niż jego odpowiednik na kole 26 (w szczególności będzie to widoczne w okolicach amortyzatora).

Porównanie koła 26 i 29 calowego
Porównanie koła 26 i 29 calowego

Z drugiej strony mamy rowery 26 i 27.5 – moim zdaniem ich właściwości jezdne są niemalże takie same, dlatego też porównam ich cechy w stosunku do rowerów 29er. Po pierwsze, ich niewątpliwą zaletą jest krótszy tylni ogon, dzięki temu można wziąć zakręty nieco ciaśniej. Ponadto, znacznie łatwiej przyśpieszają niż rowery 29er. Ich minusem jest mniejsza stabilność przy większych prędkościach oraz gorzej radzą sobie z kamieniami, piaskiem oraz żwirem niż rowery 29er.
Warto także pamiętać, iż osoby które są niskie powinny zwrócić szczególną uwagę, na dopasowanie geometrii ramy rowerów 29er do siebie. A to z racji, iż wysoko zawieszony kokpit może być przeszkodą przy uzyskaniu odpowiedniej pozycji na rowerze.

Posted by KochamRower.pl

This article has 1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *